2,4-D Ester'in siraz balıklarında (capoeta capoeta umbla, heckel, 1843) kromozom yapıları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the 2,4-D ester effects on the chromosomal structures of the siraz fishes (capoeta capoeta umbla, heckel)
- Tez No: 5037
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
- 32 - 6" ÖZET Bu çalışmada 2,4-Diklorof enoksi asetik asitin Siraz Balığı Capoeta capoeta umbla (MECKEL, 1843) kromo zomları üzerine etkileri in-vitro olarak incelenmiştir. Yurdumuzda geniş bir yayılış sahasına sahip, Sazan giller familyasına ait (Cyprinidae) Siraz Balığı Capoeta capoeta umbla (HECKEL, 1843) ın karyotipini belirlemek amacıyla abdomenden ve intramusküler olarak her 1 gram balık ağırlığına 0.0006 gram Kolşisin hesaplanarak enjek- te edilmiştir. Sitogenetik incelemeler sonucunda kromozom sayısı 2n=l44 olarak saptanmıştır. Bunların 144 ünün metasentrik 72 sinin submetasentrik ve 28 inin telosentrik oldukları bulunmuştur. Tarımsal herbisit olarak kullanılan 2,4-D'nin LC değeri, 82.2759 ppm/lt olarak saptanmıştır. LC50değerinin altında, 25 ppm/lt, 50 ppm/lt, 75 ppm/lt ve üstünde 100 ppm/lt, 125 ppm/lt, 150 ppm/lt'de tutulan balıklarda hem solungaçlardan hem de böbrek ve dalaktan yapılan kültürler de kromozom çalışılmıştır. Ancak 2,4-D'nin ölümlerine ne den olduğu balıklarda yapılan kromozom incelenmesinde her hangi bir kromozom anomalisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
- 33 - 7. SUMMARY INVESTIGATION OF THE 2,.4-D ESTER EFFECTS ON THE CHROMOSOMAL STRUCTURES OF THE StRAZ FISHES (Capoeta capoeta umbla, HECKEL, 1843) In this study, the in-vitro effects of 2,4-Dichloro- phenoxyacetic acid on Siraz Fish Capoeta capoeta umbla (HECKEL, 1843) chromosomes have been examined. With the aim of determining the caryotype of Siraz fish, belonging to the family of Cyprinus carpio common in our country, 0.0006 gram of colchicine has been injected by way of the abdomen and intramascularly per 1 gram fish weight. As a result of cytogenetic studies, the number of chro mosomes has been estimated as 2n:l44. It has been found that 44 of these were metacentric, 72 submetacentric and 28 telocentric. The LC50 value of 2.4-D used as an agricultural herbi cide has been estimated as 82.2759 ppm/lt. Chromosomes have been studied in the cultures taken from both branchiae and kidneys and the spleen of the fish kept at 25 ppm/lt, 50 ppm/lt, 75 ppm/lt under the value of LCg0 and at 100 ppm/lt, 125 ppm/lt, 150 ppm/lt above the same valuee However, no chromosoma anomaly was found in the study of chromosomes tested on the fish dying because of 2.4-D.