Diploid çok yıllık çavdardan (secale montanum guss.) tetroploid çok yıllık çavdar elde edilmesi imkanları ve bu bitkilerde mitoz, mayoz kromozomlar ile bazı morfolojik özelliklerin mukayesesi
Possibilities of obtaining fetraploid perennial rye from diploid perennial rye (scale montanum guss) and comparison of mitotic meiotic chromosomes and some morphological characteristics of these plants
- Tez No: 8634
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHABETTİN ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Orjini memleketimizde olan çok yıllık çavdar yeşil yem, kuru ot, yeşil gübre olarak kullanılan ve erozyona karşı koruma görevi yapan önemli bir bitkidir. Bu çalışmada da kolkisin etkisi ile diploid çok yıllık çavdardan (Secale montanum Guss., daha verimli tetraploid çok yıllık çavdar elde edilmesi amaçlanmıştır. Tetraploid ve diploid materyalin her ikisinde de mitoz ve mayoz kromozomların analizi, bazı morfolojik özeliklerin mukayesesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Perennial rye, which it's origin our country* is an important plant which is used as green fodder» hay» green manure and have a function of protection against to erosion. In this study» to obtain more yielding tetraploid perennial rye from diploid perennial rye ( Secale montanum Guss. ) by the affects of colchicine is aimed. The analysis of mitotic and meiotic chromosomes and comparison of morphological characteristics were done in both of tetraploid and diploid material. II