Elektif cerrahi planlanan hastalarda anestezi alma fikrinin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of the mind that ' being anesthesized? in quality of life, in planned elective surgery patients
  1. Tez No: 309989
  2. Yazar: MUHAMMET KORKUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞSAN EGEMEN BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hastaların anestezi konusundaki kaygılarına dönük birçok çalışma olsa da anestezi alacak olmanın yaşam kalitesine etkileri daha önce çalışılmamıştır. Bu çalışmada anestezi almadan önce ve aldıktan sonra yaşam kalitelerindeki değişikliklerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca demografik özelliklerinde yaşam kalitesine etkileri değerlendirilmiştir.Çalışmaya 01.05.2011 ile 01.12.2011 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon polikliniğine elektif cerrahi için anestezi onayı almak üzere başvuran yaşları 18 ile 75 arasında değişen 1050 hasta alınmıştır.Hastalara ameliyat öncesi anestezi polikliniğinde demografik bilgi formu ile SF-36 yaşam kalitesi ölçeği anketi uygulandı. Ameliyat sonrası taburcu olmadan SF-36 yaşam kalitesi ölçeği anketi tekrar uygulandı.Çalışma kapsamındaki hastaların preoperatif ve postoperatif fiziksel özet skor ortalamalarının karşılaştırılmasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamasına karşın mental özet skor ortalamalarının karşılaştırılmasında fark anlamlı bulundu. Postoperatif puan ortalaması daha yüksektir ve bu hastaların postoperatif mental olarak yaşam kalitelerinin daha iyi olduğu anlamına gelmektedir.Yaş gruplarına göre değerlendirmede de yaş arttıkça hem preoperatif hem postoperatif fiziksel ve mental özet skorları puan ortalamalarına göre yaşam kalitesinin negatif olarak etkilendiği görülmüştür. Cinsiyet, anestezi deneyimi, ve uygulanacak anestezi tipinin mental özet skorları ortalamalarına göre yaşam kalitesini etkilemediği görülmüştür. Mental özet skorları ortalaması ile ilgili yaşam kalitesi değerlendirilmesinde eğitim düzeyi yüksek olanlarda düşük olanlara göre, fiziksel kısıtlılığı olmayanlarda olanlara göre, ASA skoru düşük olanlarda yüksek olanlara göre yaşam kalitesinin daha iyi olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Altough there are some studies on anxiety of patients about anesthesia there is no study about the effect of mind that will be anesthesized, in quality of life. In this study it is aimed to assess the changes in quality of life before and after anesthesia. Also it is aimed to assess the effect of demographic characteristics in quality of life.1050 patients who consulted to Mersin University Medical Faculty Hospital Anesthesia and Reanimation Department Policlinic for assessment before elective surgery, between 01.04.2011 and 01.12.2011 were included in this study.The SF-36 and Demographic Questionnaire Forms were adminestered to patients in anesthesia policlinic before the operation. The SF-36 Questionnaire Form was again adminestered to patients before discharge from hospital.In comparison of patients assessed in the study, altough Physical Summary Score means difference were not statistically significant, Mental Summary Scores were significantly different. Postoperative score means were higher and this means that mentally this patients have better quality of life.For the age group consideration it is seen that, for Physical Summary Score and Mental Summary Score means both preoperatively and postoperatively were altered negatively. It is seen that gender, anesthesia experience, the type of anesthesia did not effect quality of life for Mental Summary Score means. In assessment of quality of life by Mental Summary Score means it is found that quality of life is better in higher levels of education than low levels of education, patients who have no physical deficit than having physical deficit and better in patients having lower ASA scores than having higher ASA scores.