Yoğun bakım ünitesinde hasta yakınlarının farklı kişilerce bilgilendirilmesinin ve bilgilendirme sıklığının hasta yakını memnuniyeti üzerine etkisi
Providing information and the impact of family satisfaction
  1. Tez No: 309988
  2. Yazar: MUSTAFA YALAMAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUCAN DORUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yoğun bakımda yatan hasta yakınları için hastasının durumu hakkında bilgi alma en önemli ihtiyaçtır. Yoğun bakımın fiziki şartları ve hastanın dış ortamdan izolasyonunun gerekliliği, bilgilenme ihtiyacını daha da arttırmaktadır.Bu çalışma, yoğun bakım servisinde yatan hastaların yakınlarının farklı kişilerce bilgilendirilmesinin ve bilgilendirme sıklığının, hasta yakınlarının memnuniyeti üzerinde etkili bir faktör olup olmadığını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Araştırma, 01/Şubat/2012 ile 31/Mart/2012 tarihleri arasında, Mersin Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Yoğun Bakım Servisi'nde yapılmıştır. Çalışmaya 83 hasta yakını dahil edilmiş ve literatür araştırması yapılarak seçilmiş olan ölçme aracının İngilizce versiyonu, Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde görevli bir öğretim üyesi tarafından Türkçe' ye çevrilerek üç grup hasta yakınına uygulanmıştır. Grup 1'deki hasta yakınlarına günde bir kez rutin bilgi verilmiş, Grup 2'deki hasta yakınlarına öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez bilgi verilmiş, Grup 3'deki hasta yakınlarına günde bir kez yoğun bakımda çalışan başka bir doktor tarafından bilgi verilmiştir.Çalışmamızda, karar alma ölçeği puanları bakımından Grup 3'ün ortalaması (83.35 ±16.96), Grup 1'in ortalamasından (65.18±21.65) istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0.003). Toplam memnuniyet ölçeği puanları bakımından, Grup 3'ün ortalaması (82.56 ±12.30), Grup 1'in ortalamasından (67.46±21.61) istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0.010). Bakımda memnuniyet ölçeği puanları bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.Sonuç olarak hasta yakınları ile iletişimin geliştirilmesinin hasta yakını memnuniyeti üzerine olumlu etkisinin olduğu ve iletişimin geliştirilmesi için nelerin yapılabileceğinin araştırıldığı başka çalışmalara gereksinim olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
For relatives of hospitalized in intensive care patients receive information about the status of the most important requirement. Physical conditions and the necessity of the patients isolation, further increases the need of information.In this study, 'the frequency of information' and 'meeting with other doctors' , we conducted to evaluate is an effective factor on patients family satisfaction admitted to the intensive care unit.Research has been done between 01.Feb.2012 and 31.Mar.2012 at Mersin University Medical Faculty Education and Research Hospital?s ICU. 83 patients relatives were included in the study. measurement tool that was selected by the literature survey, translated from English to Turkish by a lecturer at the Mersin University employee. Study applied to three groups of patients relatives given routine information, given information twice a day and information given by another doctor.There was no statistically significant difference between the groups for satisfaction with care scores. For decission making and total scores , group of information given by another doctor, had higher scores from group of given routine information and that the difference is statistically significant. (mean±std.dev= 83.35±16.96 vs 65.18±21.65 p=0.003 and 82.56 ±12.30 vs 67.46±21.61 p=0.010)In conclusion, we found that the improving communication with families have positive impact of satisfaction. We need more research on how to improve communication.