Refraktif akomodatif ezotropyanın stereopsis düzeyi ve ambliyopi oluşumu üzerine etkileri
The effects of refractive accommodative esotropia on stereoacuity and development of amblyopia
  1. Tez No: 310007
  2. Yazar: HANDE GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VUSLAT PELİTLİ GÜRLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Refraktif akomodatif ezotropyanın stereopsis düzeyi ve ambliyopi oluşumu üzerine etkilerini araştırdığımız bu çalışmada; Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda takip ve tedavileri yapılan refraktif akomodatif ezotropyalı 70 olgunun verileri retrospektif olarak incelendi.Çalışmaya alınan olguların dosya kayıtlarından demografik verileri, ilk muayene ve kontrol muayenelerine ait bulguları karşılaştırıldı, ayrıca ambliyopi ve stereopsis düzeyi üzerine etkili faktörler araştırıldı.Çalışmaya alınan olgular etkilenen göz açısından değerlendirildiğinde ezotropyanın sağ veya sol gözde oluşu veya alternan oluşu bakımından farklılık olmadığı tespit edildi. Olguların ilk muayenede yaş ortalaması 6,4±4,2 yıl (1-24 yıl), ortalama izlem süresi ise 7,3±4,4 yıl (6 ay-19 yıl) idi. Olguların ilk muayenelerinde ölçülen düzeltmesiz yakın ve uzak kayma miktarları karşılaştırıldığında; yakın kayma miktarının uzak kayma miktarından daha yüksek olduğu saptandı. Ayrıca, olguların kayan gözlerine ait sonuç görme keskinlikleri diğer gözlere göre anlamlı derecede düşük iken, sferik eşdeğer ortalaması kayan gözlerde daha yüksek idi.İlk muayene bulgularıyla son muayene bulgularının karşılaştırılmasında; sağ ve sol gözde son muayenedeki düzeltmeli görme keskinlikleri ve sferik eşdeğer ortalamaları artmış, kayma miktarları azalmış olarak bulundu. İlk ve son muayenede ambliyopi varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olup, son muayenede ambliyop olan olgu sayısının azaldığı, ayrıca ilk muayenede olguların %35,3'ünde stereopsis mevcutken, son muayenede olguların %78,6'sında stereopsis olduğu görüldü.Ambliyopisi olan olgularda, istatistiksel olarak anlamlı olmasa da ilk başvuru yaşı daha büyük, kaymanın başlangıç yaşı daha küçüktü. Ayrıca, ambliyopisi olan ve olmayan olgular arasında sferik eşdeğer ortalaması, düzeltmesiz yakın ve uzak kayma miktarları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.Olguların sonuç binoküler görmeleri değerlendirildiğinde, 55 olguda (%78,6) sinek testi pozitifti. Ayrıca olgulardan 7'sinde (%10,0) stereopsis düzeyinin mükemmel olduğu, 48'inde (%68,6) stereopsis düzeyinin orta olduğu, 15'inde (%21,4) stereopsisin olmadığı tespit edildi.Sonuç olarak; refraktif akomodatif ezotropyalı olgularda stereopsis düzeyi ile ilişkili faktörler değerlendirildiğinde; son muayenede ölçülen görme keskinliği düzeyi, düzeltmesiz yakın kayma miktarı, kayma süresi ve ambliyopi varlığının stereopsis düzeyini etkilediği bulundu. Stereopsis düzeyi ile kaymanın başlangıç yaşı, ilk başvuru yaşı, olguların son muayenelerinde ölçülen sferik eşdeğer ortalamaları, düzeltmesiz uzak kayma miktarı ve anizometropi varlığı arasında anlamlı ilişki yoktu.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effects of refractive accommodative esotropia on stereoacuity and development of amblyopia. We retrospectively reviewed the charts of 70 patients with refractive accommodative esotropia who were followed up and treated at the Opthalmology Department of the Faculty of Medicine Trakya University.Multiple parameters were reviewed, including initial and final eye examinations, demographic data of patients, factors influencing amblyopia and stereoacuity.There was no difference between the affected eyes in terms of being left, right or both eyes. The mean age at first visit was 6,4±4,2 years (1-24 years), the mean follow up period was 7,3±4,4 years (6 months-19 years). When we compared the mean deviation without glasses for near and distance at initial examination, we found that the mean deviation for near was higher than distance. Final visual acuity of deviated eyes were found significantly lower however, the mean spherical equivalent of deviated eyes were higher.At the final examination, the mean visual acuity with glasses and the mean spherical equivalent were found higher but the mean deviation without glasses for near and distance were lower. There was a significant difference between the number of amblyopic cases when initial and final examination compared. The number of amblyopic cases were lower at final examination. Stereopsis was demonstrated in %35,3 of cases at initial examination, %78,6 of cases at final examination.Even so it wasnt significant, the mean age of the first visit was older and the mean onset age of refractive accomodative esotropia was younger at amblyopic cases. Also the mean spherical equivalent and the mean deviation without glasses for near and distance was not significantly different between amblyopic cases and nonamblyopic cases.In our study, stereopsis is demonstrated in 55 (%78,6) of cases at final examination. We determined the stereopsis outcomes; 7 (%10,0) cases have perfect stereoacuity, 48 (%68,6) cases have good stereoacuity and 15 (%21,4) cases have no stereopsis.As a result, when we investigate the factors influencing stereoacuity in patients with refractive accomodative esotropia, the visual acuity at final visit, the mean deviation without glasses for near, the mean duration of deviation and presence of amblyopia were significantly related with stereoacuity The mean onset of refractive accomodative esotropia, the mean age of the first visit, the mean spherical equivalent at final visit, the mean deviation without glasses for distance and presence of anisometropia were not significantly related with stereoacuity.