Obstrüktif uyku apne sendromlu hastaların eşlerinde yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyonun değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life, anxiety and depression of the partners of patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 310008
  2. Yazar: ONUR YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve ruhsal durum bozukluğuna yol açan yaygın bir hastalıktır. Bu hastalarla yaşamının büyük bir bölümünü beraber geçiren eşlerinin de yaşantıları birçok yönüyle etkilenmektedir. Bu çalışmanın ana amacı hastaların eşlerinin yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon durumlarını değerlendirmek ve bunlara etki eden faktörleri belirlemektir.Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne başvurarak Polisomnografi yapılan ve obstrüktif uyku apne sendromu tanısı konularak ?positive airway pressure? raporu çıkartılan hastaların poliklinik kayıtları incelendi. Bu hastalardan, eşlerinde kronik bir hastalığı olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 100 hasta ve eşi çalışmaya alındı. Hastaların demografik özellikleri, hastalığı ile ilgili klinik ve polisomnografi bulguları, ?positive airway pressure? cihazı kullanıp kullanmadıkları, cihaz kullananların kullanım özellikleri kaydedildi. Hasta eşlerinin demografik özellikleri kaydedildikten sonra hasta eşlerinin yaşam kalitesi Kısa Form-36 ile, depresyon düzeyi beck depresyon ölçeği ve hastane depresyon ölçeği ile, anksiyete düzeyi ise beck anksiyete ölçeği ve hastane anksiyete ölçeği ile değerlendirildi.Hasta eşlerinin beck depresyon ölçeği ile %33'ünde, hastane depresyon ölçeği ile %26'sında depresyon, beck anksiyete ölçeği ile %45'inde hastane anksiyete ölçeği ile %14'ünde ise anksiyete tespit edildi. Obstrüktif uyku apne sendromu tanısı konularak ?positive airway pressure? cihaz raporu çıkartılan hastaların %32'sinin cihaz kullandığı, %68'inin kullanmadığı saptandı. ?Positive airway pressure? tedavisi alan hastaların eşlerinin yaşam kalitesi alt parametrelerinden; fiziksel fonksiyon, fiziksel rol kısıtlılıkları, genel sağlık ve emosyonel problemlere bağlı rol kısıtlılıkları skorları, tedavi alamayan hastaların eşlerininkine göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p0.05).Sonuç olarak, yaşam kalitesinin bazı alt parametrelerinin ve depresyon durumunun ?positive airway pressure? tedavisi alan hastaların eşlerinde daha iyi olduğunu ancak anksiyete ile ilgili anlamlı bir değişiklik olmadığını saptadık. Rapor çıkarılmasına rağmen hastaların önemli bir kısmının cihazı almamış olmaları da düşündürücüdür.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome is a common disease that affects the quality of life and causes physiological disorder. The lives of these patients? partners who spend most of their time with them are also affected in many ways. Main aim of this study is to evaluate the quality of life, anxiety and depression of the partners of the patients with Obstructive sleep apnea syndrome and determine the factors that affect them.In our study, the poliyclinic records of the patients who administered to Trakya University Medical Faculty Chest Disease poliyclinic and performed Polysomnography and have positive airway pressure report with Obstructive sleep apnea syndrome diagnosis were analysed. One hundred patients and their partners who have no chronic disease and accepted the including study were involved. The following issues of the patiens were recorded; demographic features, clinical and polisomnography findings, whether they use positive airway pressure device, and how they use it. Having recorded the demographic features of the partners, their quality of life was evaluated with Short Form 36, depression level was evaluated with beck depression scale and hospital depression scale and anxiety level was evaluated with beck anxiety scale and hospital anxiety scale.With beck depression scale 33% of the partners, with hospital depression scale %26 of the partners were diagnosed with depression. With beck anxiety scale 45% of the partners, with hospital anxiety scale 14% of the partners were diagnosed with anxiety. Having been diagnosed with Obstructive sleep apnea syndrome and given the report for a positive airway pressure device, 32% of the patients have used the device and 68% of them did not use it. As the subparameters of quality of life for the partners of the patient who were using the positive airway pressure device, scores of physical function, physical role limits, general health and emotional role limits were significantly higher than the partners of the patients who did not use the positive airway pressure device (p0.05).Consequently it has been found out that depression and some of the subparameters of the quality of life were better for the partners of the patients who use the positive airway pressure device. However, there is no significant change within anxiety. It should not be ignored that although they were given the report for a device, significant majority of the patients did not use the device.