Tavşanlarda spinal kord iskemi ve reperfüzyonu üzerine renin inhibitörü aliskrenin etkileri.
Tavşanlarda spinal kord iskemi ve reperfüzyonu üzerine renin inhibitörü aliskrenin etkileri
- Tez No: 310025
- Danışmanlar: PROF. DR. Ş. BARAN UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: TAA cerrahisinde spinal kord iskemisine bağlı olarak gelişen, parapleji ve paraparezi postoperatif dönemde hastaların hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli nörolojik komplikasyonlardır. Bu komplikasyonların olmaması veya en azından azaltılması amacıyla birçok koruyucu yöntem geliştirilmistir. Bu koruyucu yöntemlerin hiçbirisi tek başına yeterli olmamaktadır. Spinal kordun kros klemp esnasında iskemiden farmakolojik olarak korunması veya farmakolojik ajanlarla spinal kordun iskemiye toleransının arttırılması ve daha guvenli bir kros klempleme zamanı sağlanması, iskemi reperfüzyon hasarının farmakolojik olarak önlenmesi veya şiddetinin azaltılması amacıyla birçok ajan kullanılmış olup, halen rutin klinik kullanıma geçmis, bütün otörler tarafından kabul edilen bir farmakolojik ajan bulunmamaktadır.Bu çalışmayla selektif renin inhibitörü olan Aliskiren'in, spinal kord iskemi reperfüzyon hasarına karşı koruyucu etkilerini ve iskemi dokusunda infarkt düzeyinde azalma meydana getirip getirmediğini inceledik.Gereç ve Yöntem: Çalışmada 17 adet (1.5-2.5 kg) tavşan (Erkek New Zealand White Rabbit) kullanıldı.. Renal arterlerin hemen üzerinden buldog klemplerle 30 dakikalık aortik oklüzyon uygulanarak, iskemi oluşturuldu. Denekler, sham grubu (n:3), kontrol grubu (n:7),Aliskiren grubu (n:7), olmak üzere 3 gruba ayrıldı. 48. saatte tarlov skalasına gore deneklerde norolojik değerlendirme yapıldı. Norolojik değerlendirme sonrası yuksek doz ketamin + xylazine ile sakrifiye edilen hayvanların torakolomber seviyeden cıkarılan spinal kordları, iskemik hucre değisiklikleri acısından elektron mikroskobisi ile histopatolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The most important neurological complications experienced in TAA surgery are paraplegia and paraparesis which are the results of spinal cord ischemia. Despite of there are lots of preventive procedures developed to reduce these complications, unfortunately none of these methods is enough itself. To protect the ischemia-reperfusion injury of the spinal cord while cross clamping, increasing the ischemic tolerance of spinal cord by pharmacological agents is one of the methods that considered and tried. Considering lots of pharmaceutical substance have been tried in this aspect, none of these approved as a complete success by the authority.The aim of this study is to evaluate the usability of Aliskiren as an ischemia reperfusion injury protector..Material and Method: We used 17 New Zealand Rabbits weighted betwee1500-2500 grams in this study. Ischemia formed with buldog clamps applied on Aorta justabove the Renal Arteries for 30 minutes. The test subjects divided three groups:Sham group (n:3), Control group (n:7), Aliskiren group (n:7).After neurologic evaluation, the subjects sacrified with high doses of ketamine+xylazine and their thoracolomber level spinal cords extracted to be examined histopathologically with light microscope.