Silostazolün ve pioglitazon spinal kord hasarı yapılan tavşanlarda ADAMTS/agrekanaz gen ekspresyonu üzerine etkisi
The effects of cilostazol and pioglitazon in spinal cord injury in rabbits on gene expression of ADAMTS/aggrecanase
  1. Tez No: 424740
  2. Yazar: YUDUM YARAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NAMUSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ADAM (A Disintegrin And Metalloprotease) proteinazları ilk olarak 1997'de keşfedilmişlerdir. Keşiflerinden bu yana özellikle ekstraselüler matriks ilişkili proteolizde görev aldıkları tespit edilmiştir. ADAMTS ailesinde bugüne kadar keşfedilen toplam 19 adet üye vardır. Bir disintegrin ve metalloproteinaz (MP) olan ADAM genleri; transmembran proteinleri, integrin bağlamaları, hücre içi sinyal iletimi ve adezyon aktivitesi gibi hücrenin birçok hayati fonksiyonuyla ilişkilidir. Diğer MP'lerin tersine ADAM'ların hücreiçi proteinleri kesme-bağlama aktivasyonu da bulunmaktadır. ADAM genlerinin bu özelliğinden dolayı bir çok hastalığın patogenezinde de rol aldığı düşünülmektedir. ADAMTS'ler sinir sistemi gelişiminde de önemli rol oynarlar. Özellikle proliferasyon, migrasyon, diferansiyasyon, aksonal büyüme, miyelinizasyon gibi sinir sistemindeki hücrelerin hayati fonksiyonlarında kritik rol alırlar. Bu nedenle sinirsel tamir mekanizmalarında bu genlerin potansiyel rolü araştırılmaktadır. Silostazol antiagregan, antitrombotik ve vazodilatasyon etkileri nedeniyle inoperabl periferik arter hastalıklarında klinikte rutin kullanılan bir ajandır. Bu ajanın nöroprotektif özelliği son yapılan klinik ve deneysel çalışmalarla gösterilmiştir. Vaskuler cerrahide medulla spinalis iskemi-reperfuzyon modeli üzerinde henüz klinik ve deneysel çalışma yapılmamıştır. Yapılan çalışmalarda silostazol'ün periferik arter hastalığı olan hastalarda egzersizin indüklediği iskemi-reperfüzyon hasarını azalttığı klinik olarak gösterilmiştir. Bunun yanında, silostazol'ün yapılan deneysel çalışmalarda transient serebral iskemi sonrası nöronal hasarı azalttığı gösterilmiştir. Diğer bir deneysel çalışmada fokal serebral iskemide apopitotik ve oksidatif hücre ölümü inhibisyonu yoluyla Silostazol'ün nöroprotektif etkisi gösterilmiştir. Endotelial nitrik oksit sentazı (eNOS) aktive ederek nitrik oksit(NO) yapımını indüklediği gösterilmiştir. Aynı zamanda antiinflamatuar ve antioksidan özellikleri de vardır. Bu çalışmada spinal kord travma modeli oluşturulan tavşanlarda ADAMTS ailesinin rolünü ve silostazolün bunlara etkisini araştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
ADAMTS proteinases ;discovered for the first time in 1997. Since their discovery, is known tasks associated with extraselüler matrix proteolysis. ADAMTS proteinases are 19 members. ADAM1-ADAM19. ADAMS are transmembrane proteins whose disintegrin domain binds integrins. Most ADAMS also have an active mertalloprotease domain and they are mainly responsible for activating cleavage-dependent transmembrane proteins. ADAMTS have an important role in neural system development. Expecially, takes a critical role in survival functions such as proliferation, migration, differentiation, axonal growth, myelination. That's why the potential role in neuroprotection is investigating. The dual integrin-binding and metalloprotease activities of degeneration of repair spinal cord injury. We are interested to find ADAMTS aggrecanase gene expression after spinal cord injury. Cilostazol has antiplatelet, antithrombotic and vasodilation effects. Cilostazol is an agent that used routinely in the treatment of patient with inoperable peripheral arterial disease. Recent clinical and experimentalstudies have demonstrated the neuroprotective effect of cilostazol.