Acil serviste minör kafa travmalarında taşınabilir yakın-kızılötesi görüntüleme cihazı (ınfrascanner) ve bilgisayarlı beyin tomografisi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of near-infrared spectroscopy (infrascanner) and head computerized tomography interpretations of the patients with minor head injury in the ed
- Tez No: 310031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇDokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi acil servisinde minör kafa travması tanısı alan ve bilgisayarlı beyin tomografisi çekilen hastalarda kafa içi kanamaların tesbitinde yakın-kızılötesi görüntüleme cihazının ve beyin bilgisayarlı tomografi sonuçlarının karşılaştırılmasıdır.YÖNTEMİleriye dönük ve tanımlayıcı olan araştırmamızda, üç aylık sürede acil serviste minör kafa travması tanısı alan ve bilgisayarlı beyin tomografisi çekilen hastaların sosyodemografik, klinik özellikleri, bilgisayarlı beyin tomografisi verileri ve yakın-kızılötesi görüntüleme cihazının verileri karşılaştırıldı. Tüm veriler çalışma için hazırlanmış standart bilgi formlarına, daha sonra bir veri tabanı programına kaydedildi.BULGULARÇalışma süresince 3558 travma hastası başvurdu, tüm başvuran hastalardan 546 (%2.6) tanesi minör kafa travması tanısı alırken, çalışmaya dahil olma kriterlerine uyan 151 hasta çalışmaya alındı. Hastaların 143'ünde (%94,7) bilinç kaybı ve 132' sinde (%87,4) amnezi yoktu. Hastaların 148 `inde (%98) GKS'u 15 idi. En sık yaralanma mekanizması aynı seviyeden düşme (n=68, % 45) idi. Çalışmaya alınan hastalarda en sık görülen saç rengi siyah (n=57 ,% 37,7) idi. Hastalardan 148' inde (%98) motor/duyu fonksiyon kaybı yoktu. Ek yaralanma 26 hastada (%17,3) saptandı ve en sık ek yaralanma bölgesi ekstremiteler idi.Beyin Bilgisayarlı Tomografi ile yedi hastada (%4,6) kafa içi kanama saptandı. yakın-kızılötesi görüntüleme cihazı altı hastayı yakalarken bir hastada kanamayı göremedi. Beyin Bilgisayarlı Tomografi ile karşılaştırıldığında yakın-kızılötesi görüntüleme cihazı ile yapılan ölçümlerin duyarlılığı %85,7, özgünlüğü%66.6, negative prediktif değer %98,9, pozitif prediktif değer %11,1 olarak saptandı. Infrascanner? sonucu ile radyoloji resmi Beyin BT sonucu arasında patolojiyi saptama oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı (p0.05). Yakın-kızılötesi görüntüleme cihazı sonuçları ile hastane içi sonlanımları arasında uyum bulunamadı (p=0,905).SONUÇBu çalışmamızda yakın-kızılötesi görüntüleme cihazı kafa içi kanamalarda beyin bilgisayarlı tomografi nin yerine kullanılabileceği yönünde kanıtlara uluşılamadı. Ancak yakın-kızılötesi görüntüleme cihazı acil servisde minör kafa travmasıhastalarında kafa içi kanamayı tesbit etmede erken değerlendirme amacıyla kullanılabileceğini düşünüyoruz. Yakın-kızılötesi görüntüleme cihazı hastane içi sonlanımları belirlemede yetersiz kaldı.ANAHTAR KELİMELER; Minör kafa travması, yakın-kızılötesi görüntüleme cihazı, acil servis
Özet (Çeviri)
OBJECTIVEThe aim of this study is to compare near infrared spectroscopy device and brain computed tomography results in detection of intracranial hemorrhages of patients admitted to Dokuz Eylül University Hospital Emergency Department with minor head trauma and obtained computed tomography scans.METHODIn our prospective and descriptive study, sociodemographic and clinical features, brain computed tomography and near infrared spectroscopy device data of patients diagnosed minor head trauma in the emergency department within a time frame of 3 months were compared. All data were collected on standard information forms prepared for this study and then transfered to a computer database.RESULTS3558 trauma patiens were admitted to the emergency department during the study, among these patiens 546 (2,6%) were diagnosed with minor head trauma and 151 of these patiens qualified the criteria to be included in the study. 143 of these patiens (94,7%)had no loss of consciousness and 132 (87,4%) had no amnesia. GCS of 148 patiens(98%) were 15. The most common cause of trauma was falling on the same level (n=68,45%). The most common hair color of the patiens was black(n=57,%37,7). 148 of the patiens (98%) had no motor/sensory function loss. Additional trauma was observed in 26 patiens (17,3%) and the most common additional trauma area was extremities. Seven patients(4,6%) were diagnosed to have intracranial hemorrhage with brain computed tomography. Near infrared spectroscopy device was able to diagnose 6 of these patiens and could not identify hemorrhage in 1 patient. When compared with brain computed tomography, near infrared spectroscopy device data is 85,7% sensitive, 66,6% specific and negative predictive value is 98.9% and positive predictive value is 11,1%. There was a statistically significant difference for rates to diagnose of pathology between near infrared spectroscopy device data and official radiologist decision of brain computed tomography results (p0,05). No concordance was found between near infrared spectroscopy results and inpatient outcome (p=0,905).DISCUSSIONIn our study no evidence was found to recommend near infrared spectroscopy device instead of brain computed tomography to diagnose intracranial hemorrhage. Nevertheless we think that near infrared spectroscopy device can be used in the emergency department for early assessment of intracranial hemorrhage in patients with minor head trauma. Near infrared spectroscopy device was insufficient to determine inpatient outcome.KEY WORDS; Minor Head Injury, Near-Infrared Spectroscopy, Emergency Department