Eksüdatif yaşa bağlı maküla dejenerasyonunda intravitreal ranibizumab'ın uzun dönemde retina sinir lifi tabakası etkisi
The effect of intravitreal ranibizumab on retinal nerve fiber layer thickness in exudative age related macular degeneration
- Tez No: 310053
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT HAKAN ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Moleküler Tıp, Eye Diseases, Molecular Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Eksüdatif yaşa bağlı maküla dejenerasyonunda (YBMD) intravitreal Ranibizumab tedavisinin uzun dönemde retina sinir lifi tabakası kalınlığı (RSLTK) üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Neovasküler YBMD tanısıyla öncesinde tedavi görmemiş ve diğer gözü sağlıklı olan olgular çalışmaya dahil edildi. Tüm olgularda tedavi öncesinde düzeltilmiş en iyi görme keskinliği (DEİGK), göz içi basıncı ve santral kornea kalınlığı ölçüldü. Optik koherens tomografi ile maküla ve peripapiller bölge incelendi. Tanı sonrasında aylık 3 ardışık intravitreal Ranibizumab enjeksiyonunu takiben hastalar hastalık aktivitesine göre değerlendirildi ve reenjeksiyonlar ?tedavi et ve uzat? protokolüne göre uygulandı. Takip süresi boyunca düzeltilmiş en iyi görme keskinliği, göz içi basıncı, santral maküla kalınlığı, retina sinir lifi tabakası kalınlığı (RSLTK) sonuçları sağlıklı gözlerin ölçümleri ile karşılaştırıldı. İzlem süresindeki farkların değerlendirilmesi için varyans analizi kullanıldı. Ayrıca enjeksiyon sayısına göre alt gruplar da incelendi.Sonuçlar: Yaş ortalaması 66,3 ± 8,8 yıl (50-80) olan 11 kadın ve 11 erkek olgunun 44 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm olgular en az 12 aylık takip süresini tamamladı. Ortalama enjeksiyon sayısı 4,7 (3-11) idi. Oniki aylık takipte olguların %91'inde görme keskinliğinin korunduğu veya arttığı saptandı. Olguların %9'unda görme keskinliği 3 sıradan daha az düşme gösterdi. En fazla görme artışı 3. ayda olurken, 12 aylık takip süresinde 3. aydaki ortalama görme keskinliğinin korunduğu görüldü. İki grup arasında başlangıçta ve takip süresi boyunca göz içi basıncı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,774). Genel olarak ve kadranlara göre değerlendirildiğinde iki grup arasında tedavi öncesinde retina sinir lifi tabakası kalınlığı açısından anlamlı fark yoktu (p=0,814). Heriki grubun ortalama RSLTK'da 3. aydan sonra istatistiksel olarak anlamlı bir incelme tespit edilirken (p=0,009 ve 0,022), tedavi edilen ve edilmeyen gözler arasında takip süresi boyunca anlamlı fark saptanmadı. Tedavi edilen gözler enjeksiyon sayısına göre de sınıflandırıldı ve 5'ten az enjeksiyon ile 5 ve üzeri enjeksiyon yapılan olgularda takip süresince RSLTK açısından anlamlı fark saptanmadı (p=0,757 - 0,953).Tartışma: Çalışma ve kontrol gözleri arasında RSLTK açısından anlamlı bir fark saptanmamasına rağmen 12 aylık takip sonucunda her iki grupta da RSLT'da başlangıca göre anlamlı bir incelme tespit edildi. Daha geniş olgu serileri, kontrol grubunun ayrı hastalarda belirlenmesi ile, ?VEGF blokajı ve nöron koruyuculuk inhibisyonu? hipotezi daha detaylı incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the long term effect of intravitreal Ranibizumab on the retinal nerve fiber layer (RNFL) in exudative age related macular degeneration (AMD).Material and Methods: Patients with neovascular AMD in one eye and naive of treatment were enrolled into the study. At baseline best corrected visual acuity, intraocular pressure, central corneal thickness were measured in all patients. Following three monthly intravitreal Ranibizumab injections, the patients were evaluated according to disease activity and reinjections were performed according to ?treat and extend? protocol. During the follow up; best corrected visual acuity, intraocular pressure, central macular thickness and peripapillary nerve fibre layer thickness measurements were compared with normal fellow eyes. Variance analysis was used to evaluate the differences during follow up time. Furthermore subgroups were analyzed according to the number of injections.Results: 44 eyes of 11 women and 11 men with the mean age of 66,3 ± 8,8 years (50-80) were enrolled into the study. All patients had completed at least 12-month of follow-up time. Patients received an average of 4,7 (3-11 injections) intravitreal injections. Visual acuity was preserved or increased in 91% of cases during the follow-up. In 9% of cases visual acuity decreased less than three lines. The maximum visual acuity increase was recorded in the third month and preserved during twelve months of follow-up. At baseline and during the follow up there was no statistically significant difference in terms of intraocular pressure between two groups (p=0,774). At baseline, no significant difference was observed between two groups for RNFL thickness which was assessed as quadrants and globally (p=0,814). In each group there was a significant RNFL thinning (p=0,009 and 0,022) after the third month, while no significant difference was observed between treated and untreated eyes. Also the treatment was classified according to the number of injections, and RNFL thickness showed no difference between eyes treated with less or more than 5 intravitreal injections (p=0,757-0,953).Discussion: Although there was no statistically significant difference in RNFL thickness between study and control eyes during 12 months of follow up, a significant thinning compared to baseline values was recorded in both groups. With a larger sample size and by defining both groups in different patients the ?VEGF neutralization and inhibition of neuroprotection? hypothesis should be investigated in detail.