Eksüdatif tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda fotodinamik tedaviyle kombine anti-VEGF tedavinin, anti-vegf monoterapisi ile karşılaştırılması
The comparison of anti-VEGF monotherapy and photodynamic therapy(PDT) combined with anti-vegf therapy in exudative age related macular degeneration (AMD)
  1. Tez No: 272262
  2. Yazar: RIZA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR SOBACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, eksüdatif tip yaşa bağlı makula dejenerasyonlu hastalarda (YBMD) fotodinamik tedaviye (FDT) kombine anti-VEGF tedavi ile anti-VEGF monoterapisinin etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Ocak 2006 ve Haziran 2009 yılları arasında Ankara GATA Göz Hastalıkları Kliniği Retina Biriminde eksüdatif tip YBMD tedavisi yapılan ve en az 6 aylık takibi tamamlanan 81 hastanın 81 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastalar 4 gruba ayrıldı. Grup 1; FDT'den fayda görmemiş olup FDT+intravitreal bevacizumab (İVB) yapılanlar, Grup 2; FDT'den fayda görmemiş olup FDT+intravitreal ranibizumab (İVR) kombine tedavisi yapılanlardı. Grup 3; başlangıçta yükleme dozu (ardışık 3 doz IVB enjeksiyonu) yapılan ve daha önce tedavi almayan, grup 4; başlangıçta yükleme dozu (ardışık 3 doz İVR enjeksiyonu) yapılan ve daha önce tedavi almayan hastalardan oluşmaktaydı. Ardışık 3 doz enjeksiyon sonrası ilave enjeksiyon PrONTO protokolüne göre yapıldı. Kombine tedavi gruplarında İVB ve İVR enjeksiyonları FDT'den 4-7 gün sonra yapıldı. Yükleme dozundan sonra tedavi kararı aylık yapılan optik kohorens tomografi (OKT) ve 3., 6., 9. ve 12. ay izlemlerinde fundus floresein anjiyografi (FFA) bulgularına göre yapıldı. Görme keskinliği (GK) ETDRS eşeliyle alındı. İstatistiksel analiz için logMAR eşeline çevrildi. Tüm gruplarda izlem süreleri benzer idi (ortanca 7 ay).Tüm gruplar lezyon tiplerinin hepsini içermekteydi ancak kombine tedavi gruplarında baskın klasik membran, anti-VEGF monoterapi gruplarında ise gizli membran daha ağırlıklıydı. Ortalama en iyi görme keskinliği (EİGK) değişiminde; tedavi öncesine göre grup 1, 2, 3 ve 4'de sırasıyla +1.14, +1.04, +1.12, +1.08 logMAR sıra görme artışı tespit edildi (p>0.05;tüm gruplarda). Tedavide başarısız olduğumuz (logMAR ? 3 sıra azalma) hasta oranı grup 1, 2, 3 ve 4'de sırasıyla %9.5, %7.2, %8.3, %0 idi (p>0.05). Tedaviyle görme keskinliği stabilizasyonu (EİGK'de logMAR ± 2 sıra) sağladığımız hastaların oranı sırasıyla %80.1, %85.7, %75, %81 idi (p>0.05). Başarılı tedavili hasta oranı (logMAR ? 3 sıra artış) ise sırasıyla %9.5, %7.2, %16.7, %18.2 idi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the effectiveness of anti-VEGF monotherapy and anti-VEGF therapy combined with PDT in patients with exudative type AMD. Medical records of the patients were evaluated retrospectively. Eighty-one eyes of 81 patients who were treated for exudative AMD and completed at least 6 months of follow-up at the retina service of the ophthalmology department of GATA hospital between January 2006 and July 2009 were included. Patients were divided into 4 groups. Group 1; patients who had not benefited from PDT and undergone to PDT plus intravitreal bevacizumab (IVB) treatment. Group 2; patients who had not benefited from photodynamic therapy (PDT) and undergone to PDT plus intravitreal ranibizumab (IVR) treatment. Group 3 consisted of patients treated with IVB and group 4 with IVR injections for loading dose (successive 3 injections at the beginning), performed in treatment-naive patients. In the maintenance phase of the treatments, additional injection(s) was performed in accordance with PrONTO protocol. IVB and IVR injections were performed in 4 to 7 days after PDT in the combined treatment groups. Treatment decision after loading dose was based on the findings of optical coherence tomography (OCT) performed monthly, and fluorescein angiography (FA) at the 3th, 6th, 9th, and 12th months of follow-ups. Visual acuity (VA) was measured by ETDRS chart and converted to logMAR equivalent for statistical analysis. The follow-up time was similar in all groups (median 7 months). Each group contained all types of choroidal neovascular (CNV) membranes; however, predominantly classical lesion in the combined treatment group and occult lesion in anti-VEGF monotherapy groups were dominant. In terms of change in best corrected visual acuity (BCVA) from pre-treatment level, +1.14, +1.04, +1.12, and +1.08 logMAR VA increase were observed in group 1, 2, 3 and 4, respectively (p>0.05). The percentage of patients with treatment failure (?3 LogMAR line decrease in BCVA) was %9.5, %7.2, %8.3, %0 in group 1, 2, 3 and 4, respectively (p>0.05). The percentage of patients with stabilization of visual acuity (VA) (BCVA within ± 2 ETDRS line of pretreatment VA) was %80.1, %85.7, %75, %81, respectively (p>0.05). The percentage of patients with treatment-success (?3 LogMAR line increase in BCVA) was %9.5, %7.2, %16.7 and %18.2, respectively (p>0.05).