Retikülo peritonitis traumatikali sığırların teşhis ve prognozunda kan proteinleri ve glutaraldehit testinin önemi
- Tez No: 17159
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEYSİ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, retikülo peritonitis traumatika olgularının teşhis ve prognozunda kan proteinlerinin önemini ortaya koymak ve glutaralde- hit testi ile hastalığın teşhisine pratik bir yaklaşım getirmek amacıyla yapıldı. Araştırmada, 20 sağlıklı ve 35 RPT'li olmak üzere toplam 55 baş sığır kulanıldı. Bütün hayvanlara klinik ve labaratuvar muayeneler ile glutaraldehit testi uygulandı. Hasta hayvanların sistemik klinik muayenelerinde vücut ısısı, nabız ve solunum sayılan tesbit edildi. Rektal muayene, ağrı deneyleri ve fereskop taraması yapıldı.,; Laboratuvar muayenede, kan pH'sı, Ht ve WBC, plazma fîbri- nojen, serum total protein, albumin ve total globulin seviyeleri ölçüldü. Rumen sıvısı ve gaita pH'sı, rumen protozoa ve bakteriyâl aktivitesi belirlendi. RPT'îi sığırlarda iştahsızlık, süt veriminde azalma, karnın içe çekikliği, bel kamburluğu, abdominal ağrı ve ön bacakların vücuttan uzak tutuluşu gözlendi. RPT'lilerde rumen hareketleri azalmış ve rit mik değilken, perikarditis traumatikalılarda ise tamamen ortadan kalktığı gözlendi. Akut ve Kronik RPT'li sığırların vücut ısısı ve nabız sayıları ö- nemli (P0,05), bulunurken, kronik RPT'lilerde ise lökosit ve serum albumin miktarında çok önemli (P0.05) farklılık tesbit edildi. Hasta ve sağlıklı sığırlara glutaraldehit testi uygulandı. RPT'lilerde 1-5 dk, perikarditis traumatikalılarda 1-2 dk. içinde pozitif reaksiyon elde edilirken, sağlıklarda aynı test negatif sonuç verdi. RPT'li sığırların ll'inde şurijkal, 14 'ünde medikal tedavi uygu lanırken, perikardisit taraumatikalı 10 hayvan kesime gönderildi. Medikal tedavide, hastalara mıknatıs hap yutturuldu ve -anti- ; biotik + B komplex vitaminleri enjekte edildi. Bu hayvanların 2'si hariç diğerleri iyileşti. Rumenotomi yapılan hayvanların çoğunda retikülum duvarına batmış çeşitli yabancı cisimler (tel, mıh yorgan iğnesi, teneke parçası), retikülum ile sol karın duvarları arasıda yapışma ile birlikte abseler tesbit edildi. Vakaların birinde diaframa rupturunun oluştur duğu ve retükulumun bir kısmının göğüs boşluğuna geçtiği gözlendi. Birinde diffus peritonitinis belirlendi. Retikülumuna yabancı cisim batması sonucu abse ve hafif yapışma tesbit edilen bir sığırda, oparas- yon komplikasyonuna bağlı olarak diffus peritonitis şekillendi. Oparas- yon yapılan hastalara periton içi serum fizyolojik+antibiotik karışımı ve intra venöz yolla serum dextroz verildi. Parenteral olarak 7 gün süreyle geniş spektrumlu antibiotik enjeksiyonları yapıldı. Bu hayvanların 3'ü hariç diğerleri iyileşti.53 Perikardisis traumatikalı 10 sığır kesime sevk edildi. Otopsile rinde kalp kesesi ve göğüs boşluğunda bol miktarda eksudat, perikard kesesinde ulaşan yabana cisimler edildi. Sonuç olarak, RPT'li hayvanların teşhis ve proognuzlannda kan proteinlerinin ölçülmeleriyle Önemli ip uçları elde edilebileceği, özellikle fibrinojen seviyesine bakılarak KPT'nin dönemi ve prognozu hakkında fikir edinilebildiği kanatine varıldı. GA test uygulanması ile yangının varlığı, şiddeti, akut mu yoksa kronikmi olduğu ve prognozun nasıl seyredebileceği hakkında önemli bilgiler elde edilebileceği görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
“The importence of protein fractions and glutaraldehyde test in the prognosis and diagnosis of cattle with KPT.”This investigation was carried out to determine the importance of protein fractions in the prognosis and diagnosis of cattle with reticulo peritonitis traumatica and a practical approach is bruoght to diagnose of disease by glutaraldehyde test. The material of the research consisted of 20 healthy cattle and 35 cattle with RPT, totally 55 heads of cattle. The clinical and laboratory examine along with glutaraldehyde test were applied to all cattle. In sistemic clinical examination of diseased animals, body tem- parature, pulse and resprotory retas were detected. Rectal palpation, pain test and investigate with metal detector were performed. Durjng the laboratory examinations blood pH, Ht, WBC, plasma fibrinogen and total protein, albumin and total globulin in levels of se rum were measured. Also, rumen and feces pH, protozoa and bacterial activity were determined. The cattle with RPT, anorexia, decreasing in milk production, abdominal pain, slightly arched back, contracted appraence of the ab domen and abduction of forelegs were observed. While rumen contrac tion has been decreased and aritmic in the RPT animals. It was observed to remain complate in the cattle of pericarditis traumatica. The data were analysed statistically and differences between the means were tested by t- test.55 Body temprature and pulse rates of acute and chronic cases of the RPT were found significantly (P0.05) difference. Cattle with RPT and healthy were applied by glutaraldehyde test. The positive reaction was obserced cattle with RPT in minutes and cattle with pericarditis traumatica in 1-2 minutes. However, in healthy cattle, same test was given negative result. During research period, 11 of the patient animals were treated by surgicaly, 14 of them were traeted medicaly. 10 cattle with pericar ditis were sent to slauhgter. In medical treatment, the cage- magnet was given to orally to the cattle with RPT. In addition, antibiotic plus vitamine B complex were injected. Two out of in that group were recovered.56 On the other side, many kind of foreign body (nail, wire ect.) had been penatrated into reticulum wall were found in most animal treated by rumenotomy. Adhesions an abcesses were detected between reticu lum and left abdomen wall. One of the cases has been occured rupture of diaphragm and a part of reticulum was passed through to throcic ca vity. In addition, one of the cases was detected with diffuse peritonitis However, one of the cattle, slightly adhesion and abcesses are detected by causing of foreign body into reticulum wall, had diffuse peritonitis as a result of operation complications. The cattle treated by rumenotomy, serum phyological saline so- lustion plus antibiotic mixed into periton and serum dextroz has given through vena jugularis. Broad spectrum antibiotic was injected to pa renteral during first 7 days. There out of those animals were recovered. 10. cattle with pericarditis traumatica were sent to slauhgtter. In autopsy finding, much exudate was found in pericardial cavum and thoraciv cavitiy. Also, foreign bodys (nail, wire etc.) penatrated into pe- ricard were detected. As a result, determinotion of blood protein fractions, especially fibrinogen levels, are given as very important clues of detecting cattle with RPT which about prognosis, diagnosis and periods of disease. Also applications of GA test, showed to get important knowledge which about inflamations clearance, levels, acute or chronic and prognosis of disease.