Gebelikte görülen brusella enfeksiyonlarının değerlendirilmesi
Evoluation of brucellosis at pregnancy
  1. Tez No: 310073
  2. Yazar: SEVAL BİLGİÇ ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bruselloz Dünya'da ve Türkiyede yaygın olarak görülen ve bir çok organ ve sistemi tutabilen zoonotik bir enfeksiyon hastalığıdır.Brusella cinsi bakterilerin hayvanlarda plasentanın koryoamniyonik zarına yerleşerek düşüklere neden olduğu iyi bilinen bir durumdur. Ancak insanlarda brusellozun gebeliğin seyri üzerine etkisi ile ilgili çalışmalar çok az ve çelişkilidir. Bazı çalışmalarda insanlarda intrauterin fetal ölüm, spontan abortus, preterm doğum gibi komplikasyonlara neden olabileceği bildirilmekle beraber bu konudaki veriler sınırlıdır.Bu çalışmada brusellozun gebeliğin seyri üzerine etkisini araştırmak amacı ile hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniğine rutin kontrol amacıyla başvuran gebelerde ve abortus yapmış kadınlarda brusella enfeksiyonu ve bu enfeksiyonun gebeliğin seyri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla çalışmaya 255 gebe ve abortus yapmış 30 hasta dahil edilmiştir.Çalışmaya alınan gebelerden ve spontan abortus yapan hastalardan ilk başvuruda kan alınarak hastanemiz mikrobiyoloj laboratuvarında Rose Bengal, Standart Tüp aglütinasyon (STA) ve ELISA yöntemiyle brusella antikorları araştırılmıştır. Tüm gebeler gebeliklerinin seyri açısından doğum yapana kadar takib edilmiştir.Çalışmamıza alınan 255 gebenin altısında ( % 2.4) brusella sertopozitifliği saptanmış olup bunlardan birinde (%16.6) abortus gelişirken, seropozitiflik saptanmayan 249 gebeden dördünde (%1.6) abortus, dördünde (%1.6) prematür doğum ve birinde (%0.4) ise ölü doğum gerçekleşmiştir. Spontan abortus nedeniyle başvuran olgulardan hiçbirinde Rose-Bengal, STA veya ELISA ile brusella seropozitifliği saptamadık.STA pozitif olan gebelerin 1'inin (%16.6), STA negatif olan gebelerin 4'ünün (%1.6) abortus yaptığı gözlendi. İki grup arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.009). Aksine STA negatif olan gebelerin 4'ü (%1.6) prematür doğum yaparken, STA pozitif olan gebelerde prematür doğum yapan gözlenmedi (p=0.754). Çalışmamıza dahil edilen hiçbir olguda ise immatür doğum gözlenmedi. STA negatif olan gebelerde 1 (%0.4) ölü doğum tespit edilirken STA pozitif olan gebelerin hiçbirinde ölü doğum gözlenmedi (p=0.876). Ancak kesin bir sonuca varmak için olgu sayımız yetersizdir.Bizim çalışmamız da dâhil olmak üzere brusellozun insanlarda gebeliğin seyri üzerine olan etkisi ile ilgili yapılmış çalışmalara ait veriler brusellozun gebelikte düşük oranlarını arttırdığını düşündürmektedir. Ancak bu konuda daha kapsamlı ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Brucellosis is a worldwide zoonotic disease that can be affect multiple organs and systems. It is well documented that brucella species can be colonised in plasental corioamniotic membrane in animals and cause miscarriage. But studies about the effect of brucellosis on human pregnancy is very few and conflicted. Although some studies have reported complications like stillbirth, spontaneous abortion and preterm delivery, data about this topic is limited.In this study to evaluate the effect of brucellosis on pregnancy, pregnant women and women who have had abortion applied to obstetrics and gynecology outpatient clinic of our hospital were assessed for the brucella infection. For this purpose 255 pregnant women and 30 patient who have had abortion were involved in the study.Blood samples were taken from the pregnant women and the ones who have had abortion on the first admission and brucella antibodies were investigated with Rose Bengal, standard tube agglutination (STA) and ELISA tests in microbiology laboratories of our hospital. All of the pregnant women have been followed until the delivery for the course of the pregnancy.Six (2.4%) of the 255 pregnant women were seropositive for brucella and one (16.6 %) of these had aborted, from 249 pregnant women who were not seropositive, four (1.6%) had aborted, four (1.6%) had premature delivery and one (0.4%) had stillbirth. We did not find any brucella seropositivity with Rose Bengal, STA or ELISA in the cases who admitted for spontaneous abortion.It was observed that one (16.6%) of the STA positive pregnant women and four (1.6%) of the STA negative pregnant women had aborted. The difference between the two groups were statistically significant (p=0.009). Four (1.6%) of the STA negative pregnant women had premature delivery, on the contrary there was no premature delivery among STA positive pregnant women (p=0.754). Any of the cases included to our study had immature pregnancy. While one (0.4%) of the STA negative pregnant women had stillbirth, there was no stillbirth among STA positive pregnant women (p=0.876). But our case number is inadequate for an absolute consequence.The data of our study and also other studies about the effect of brucellosis on the course of pregnancy, implies that brucellosis may increase abortion rate. But more comprehensive and controlled studies are needed for a firm conclusion.