Gebelikte görülen postüral adaptasyonlar ve bel ağrısı
Postural adaptations in pregnancy and low back pain
  1. Tez No: 80858
  2. Yazar: İLKİM ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ AKARCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışma, gebelik sırasında oluşan postüral adaptasyonları ve bu adaptasyonların gebelikte görülen bel ağrısı ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya toplam 40 gebe alınmıştır. I. grup bel ağrısı olan 20 gebeden, II. grup ise bel ağrısı olmayan 20 gebeden oluşmuştur. Çalışmaya alınan olgular ikinci ve üçüncü trimesterlerde incelenmişlerdir. Değerlendirmelerde kullanılan parametreler; postür analizi, antropometrik ölçümler, esneklik, kas kuvveti ve diastasis recti abdominis testleri, günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirebilme yetenekleri ve çalışma koşullarıdır. I. grup olgularında bu parametrelere ek olarak bel ağrısı lokalizasyonu ve şiddeti değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, gruplar arası ve trimesterler arası farklar açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was performed to investigate the postural adaptations during pregnancy and their relationship with the low back pain in pregnant women. Fourty pregnant women were included in the study. Group I consisted of 20 pregnant women with low back pain and group II was composed of 20 pregnant women without low back pain. Subjects were evaluated during the second and the third trimesters of their pregnancy. The following parameters were used for the evaluation; posture analysis, anthropometric measurements, flexibility, muscular strength and diastasis recti abdominis tests, ability to perform the activities of daily living and working conditions. In group I, low back pain localization and pain intensity were evaluated besides the parameters listed above. Statistical analysis were used for the between group and trimester comparisions.