Spontan abortus/ölü doğum yapmış olan kadınlarda brucella antikorlarının araştırılması
Investi̇gati̇on of brucella anti̇bodi̇es i̇n women wi̇th spontaneous abortus/sti̇llbi̇rths
  1. Tez No: 520385
  2. Yazar: KEVSER SUNĞUR DOKUMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bruselloz dünya genelinde yaygın görülen zoonotik bir hastalıktır. Bruselloz Türkiye dahil bir çok ülkede endemiktir. Hayvanlarda yavru atımı ve infertilite nedeniyle önemli ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Hayvanlarda özellikle salgı bezleri ve salgısal fonksiyonları olan hücrelerde replike olan bakteri, insanda genellikle RES hücrelerinde replike olmaktadır. Bu fark nedeniyle de insanda abort, infertilite, asemptomatik taşıyıcılık gibi hayvanlarda gözlenen klinik seyir görülmemektedir. Bununla beraber, bakteriyemi sırasında bakterinin plesantaya ulaşması ve bebek kaybına neden olabilmesi mümkündür. Bu çalışma, spontan abortus veya ölü doğum yapan hastalarda brusellozisin etyolojik nedenlerden biri olup olmayacağının sorgulanması amacıyla yapılmıştır. Kadın Hastalıkları ve doğum kliniğine başvuran, düşük yapan veya ölü bebek doğuran hastalardan 8-10mL kan örneği alınarak uygun koşullarda saklandı. Hastalar klinik ve demografik özellikler açısından sorgulandı. Hasta örneği alınan kliniklerden, normal gebelik seyrinde olan kadınlardan da kontrol grubu olarak kan alındı. Tüm serum örneklerinde brusella antikorları Brucellacapt testi kullanılarak araştırıldı. Çalışma süresinde 120 kadın ve 40 kadın kontrol grubu olarak belirlenen gebe kadından kan örneği alınarak, çalışma yapıldı. Hasta ve kontrol grubunda yaş ortalamaları benzer olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Brucellosis is the most common zoonotic disease worldwide. Brucellosis is endemic in many countries, including Turkey. In animals, it causes significant economic losses due to the abortion and infertility. The bacteria that replicated especially in secretory glands and cells that have secretory functions in animals, in humans usually in RES. Because of this difference, the clinical course observed in animals such as abort, infertility, is not seen in humans. This study was planned to investigate whether brucellosis is one of etiologic causes in patients who have spontaneous abortion or stillbirth. Samples were taken from patients obstetrics clinic low or dead infants and serum samples were kept. Patients were questioned in terms of clinical and demographic characteristics. Blood samples were obtained as control group of women who were in normal pregnancy course from clinics. Samples, brucella antibodies were investigated using the Brucellacapt test. The study was conducted the blood samples received from pregnant women determined as 120 patients and 40 control.