Larinks kanserli hastalarda kemoradyoterapinin tümör regresyonuna etkinliğinin cavelieri yöntemi kullanılarak bilgisayarlı tomoğrafi ile hesaplanması
Tumor regression of larynx cancer patients effectiveness of chemoradiotherapy cavelieri calculation method using computed tomography
- Tez No: 310080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YÖRÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda tedavi olarak radyopterapi veya radyokemoterapi uygulanan hastaların tedavi öncesi tümör hacimi ile tedavi sonrası tümör hacmini sterolojik bir yöntem olan Cavelieri prensibi ile hesaplayıp tümör regresyon oranlarını istatiksel olarak değerlendirmek amaçladık.Atatürk Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde Eylül 2009 ve Aralık 2011 tarihleri arasında kriterlere uygun özelliklere sahip Larinks LYH'lu hastalar çalışma grubuna alınmıştır. Hastalara tedavi öncesi ve tedavi sonrası aksiyel planda Bilgisayarlı Tomografi (BT) çekildi. BT görüntüleri kullanlarak tedavi öncesi tümör hacmi ile tedavi sonrası tümör hacmi hesaplanarak karşılaştırıldı.Evrelere göre tedavi öncesi ve etdavi sonrası tümör hacimlari karşılaştırıldı. T1 deki tedavi öncesi ortalama hacim 0,97 cm3 iken tedavi sonrası ortalama hacim 0,13 cm3 olarak bulundu (p=0,008). Tedavi sonrası sadece iki hastanın ölçülebilir düzeyde tümör olduğu görüldü. T2 deki tedavi öncesi ortalama hacim 5,64 cm3 iken tedavi sonrası ortalama hacim 0,78 cm3 olarak bulundu (p=0,008). T3 deki hastalarda tedavi öncesi ortala 10,12 cm3 hacim iken tedavi sonrası ortalama hacim 1,33 cm3 olarak bulundu (p=0,008). T4 deki hastalarda tedavi öncesi ortalama hacim 11,92 cm3 iken tedavi sonrası ortalama hacim 2,17 cm3 olarak bulundu (p=0,008). Yapılan istatiksel çalışmada tüm evrelerde tedavi öncesi ve sonrası tümör hacimleri karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark bulundu ( p>0.08).Larinks tümörlerinde önemli bir prognostik faktör olan tümör hacmi, tedavi öncesi ve sonrası Cavalieri yöntemi kullanılarak hesaplanabilir ve bu sayade tedavi optimunize edilip radyoterapi yan etkileri minimalize etmeye yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to statistically evaluate the tumor regression proportion before and after treatment in patients who are treated with radiotherapy or radio-chemotherapy, calculating the tumor volüme by Cavelieri principal which is a stereological method.Between September 2009 and December 2011 the patients diagnosed with laryngeal squamous cell carcinoma in Ataturk University ear nose throat clinic fitting the criteria are included in this study. Computerized Tomography (CT) of the patients in axial plan are taken before and after treatment. Pretreatment and after treatment tumor volume were compared by calculating from CT images.According to the stages, pretreatment and after treatment tumor volumes were compared. Pretreatment mean volume in T1 was 0,97cm3 while after treatment mean volume was 0,13 cm3 (p=0,008).There were measurable tumor only in two patients. Pretreatment mean volume in T2was 5,64 cm3 while it was 0.78 cm3 after treatment (p=0,008).Pretreatment mean volume was 10,12 cm3 in patient at T3 while posttreatment mean volume was found as 1,33 cm3 (p=0,008). Pretreatment mean volume was 11,92 cm3 in patient at T4 while post treatment mean volüme was found as 2,17 cm3 (p=0,008).When tumor volumes were compared, there were statistically significant differences between pretreatment and after treatment tumor volumes in all stages (p>0,08). Tumor volume is an important prognostic factor in larynx tumors. The treatment may be optimized by using Cavaliyeri method and the side effects of radio therapy can be minimized.?