Gebelikle ilişkili plazma proteini-a, koroner kalsiyum skoru ve karotis intima-media kalınlığı arasındaki ilişki
The association of coronary calcium score , carotid intima-media thickness and pregnancy associated plasma protein-a
  1. Tez No: 310163
  2. Yazar: ABDULLAH GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN ERYONUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Giriş: Ateroskleroz tüm dünyada önde gelen bir mortalite ve morbidite nedenidir. Aterosklerotik koroner arter hastalığının(KAH) aşikar hale gelmeden tanısının konulması ve riskli bireylerin daha doğru saptanması için koroner kalsiyum skoru(KKS), karotis intima-media kalınlığı(KIMK) ve gebelikle ilişkili plazma proteini-A' nın(PAPP-A) kullanılması düşünülmüş ve bunlarla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada KKS, KIMK ve PAPP-A değerleri arasındaki ilişkinin araştırılması ve aterosklerozun erken tanısında kullanılmasındaki değerlerinin gösterilmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmaya Aralık 2011 ile Aralık 2012 tarihleri arasında MDCT çekilen 99 hasta alınmıştır. Hastaların işlem öncesi venöz kanları alınmış ve serumları -80 derecede saklanmıştır. Hastaların KKS' ları hesaplanmış ve KIMK ölçülmüştür. Çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri, ateroskleroz risk faktörlerinin olup olmaması, labaratuar parametreleri kaydedilmiştir.Sonuçlar: Çalışmaya 25 kadın(%25,3), 74 erkek(%74,7) olmak üzere 99 hasta alındı. Hastaların yaş ortalaması 52,813,1 idi. Karotis arterde 43 hastada(%43,4) plak izlenmişken 56 hastada(%56,6) plak saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Atherosclerosis is the most common cause of mortality and morbidity in the world. Estimation of the existence of atherosclerotic coronary artery disease before clinically presentation is very important for cardiovascular risk evaluation. Coronary calcium score ( CCS), carotid intima-media thickness (CIMT) and pregnancy associated plasma protein-A (PAPP-A) are predictors for the development of atherosclerosis. In this study it was aimed to investigate the relationship between CCS, CIMT and PAPP-A for diagnosing atherosclerosis earlier.METHOD: Ninety-nine patient having multi-detected computerized tomography (MDCT) between December 2011 and December 2012 were included in study. All patients were selected from individuals who underwent MDCT in our hospital with a suspicion of coronary artery disease. The levels of the CCS, CIMT and PAPP of the patients were calculated. Demographic properties, whether or not having risk factors of atherosclerosis and the laboratory parameters of the study patients have been recorded.RESULTS: In forty-three patients (%43,4), atherosclerotic plague were detected in carotid artery.