Spinal anestezi ile yapılan sezaryen operasyonlarında intratekal artikaine morfin eklenmesinin anestezi ve postoperatif analjezi üzerine etkisi
The effects of morphine in addition to spinal articaine in caesarean section
  1. Tez No: 310165
  2. Yazar: ADNAN YALDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET GÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Prospektif, randomize, çift-kör çalışmamızda, spinal artikaine ilave edilen morfinin etkilerini araştırmayı planladık.Spinal anestezide kullanılan diğer lokal anesteziklere opioid ilave edilerek yapılmış çalışmalar olmasına rağmen artikaine ilave edilen morfinin etkileri konusunda yeterli veri bulunmamaktadır. Spinal anestezi ile sezaryen seksiyo uygulanan olgularda intratekal artikaine ilave edilen morfinin intraoperatif analjezi kalitesini arttıracağını, analjezi süresini uzatacağını ve postoperatif analjezi ihtiyacını azaltacağını düşünüyoruz.Rejyonel anestezi ile elektif sezaryen operasyonu planlanan, ASA II grubundan, 18 yaş ve üzeri, 37 hafta ve üzeri gestasyonda, 30 gebe çalışmaya dâhil edildi.30 ASA II grubu sezaryen olguları bilgisayar programlı randomizasyon tablosuna göre 2 gruba ayrıldı.Grup MA (n=15) 40 mg % 2 (2 ml) articaine (ultracaine 2 % aventis®) + 100 ?g (0,1 ml) morfin (galen®)Grup A(n=15) 40 mg % 2 (2 ml) articaine (ultracaine 2 % aventis® ) + SF (0,1 ml ) Toplam 2,1 cc olacak şekilde yaklaşık 30 saniye süre içerisinde intratekal olarak uygulandı.Sonuç olarak bu çalışmamızda intratekal olarak uygulanan artikain ve artikain + morfin kombinasyonunun sezaryen anestezisinde yeterli anestezi sağladığını, yan etki sıklığının her iki grup için benzer olduğunu, artikaine eklenen morfinin analjezi kalitesini arttırdığını ve morfine bağlı yan etkilerin artikain grubundan anlamlı olarak farklı olmadığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
It was planned to study the effects of morphine added with spinal articaine in this prospective, randomized, double-blind study.Although there have been studies conducted by adding opioid to other local anesthetics used in spinal anaesthesia, there has been no sufficient data about the effects of morphine added with articaine. We anticipate that morphine added with intrathecal articaine would increase the quality of intraoperative analgesia, extend the time of analgesia and reduce the the necessity of postoperative analgesia in the case of caesarean section with spinal anaesthesia.30 pregnants, who will undergo caesarean operation with regional anaesthesia, from ASA II Group, aged 18 and older, at 37 weeks and above gestation, were included in the study.30 caesarean patients from ASA II Group were split into two groups according to the computer generated random table.Grup MA (n=15) 40 mg % 2 (2 ml) articaine (ultracaine 2 % aventis®) + 100 ?cg (0,1 ml) morfin (galen®)Grup A(n=15) 40 mg % 2 (2 ml) articaine (ultracaine 2 % aventis® ) + SF (0,1 ml ) It should be inrathecally applied in total 2,1 cc approximately in 30 seconds.As a result, we have determined that inrathecally applied articaine and the combination of articaine + morphine provide sufficient anaesthesia in caesarean anaesthesia, frequency of side effect is similar for both groups, morphine added with articaine increases the quality of analgesia, there is no significant difference between morphine-related side effects and articaine-related side effects, in this study.