Rat uterin horn adezyon modelinde postoperatif adezyonun önlenmesinde heparin ve n-asetilsisteinin değerlendirilmesi
The comparison of heparin and n-acetylcystein in prevention of postoperative adhesion formation in rat uterin horn models
  1. Tez No: 310166
  2. Yazar: FATMA TEKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA AKTEPE KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Peritoneal cerrahi sonrası gelişen adezyon formasyonu postoperatif barsak obstruksiyonu, infertilite ve kronik pelvik ağrının major sebebidir. Bu çalışmada rat uterin horn modelinde postoperative adezyon formasyonunu önlemede N-asetilsistein ve heparin ve N-asetilsistein ile heparinin kombine etkilerini belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ağırlıkları 180-220 gr arasında, Wistar-Albino cinsi 24 adet dişi rat 4 eşit gruba bölündü ve laparatomi uygulandı. Ratların sağ uterin horn antimezenterik yüzüne koterizasyon yapılarak adezyon oluşturuldu. Grup 1 kontrol grubuna ilaç uygulanmadı. Grup 2'ye N-asetilsistein, grup 3'e heparin, grup 4'e N-asetilsistein ve heparin intraperitoneal olarak uygulandı. 14 gün sonra adezyonlar makroskopik ve histopatolojik olarak değerlendirilmeye tabi tutuldu.Sonuç olarak, heparin postoperatif adezyonları azaltmada etkilidir. Ancak N-asetilsisteinin ve bu ilaçların kombine kullanımının adezyon azaltıcı etkisi gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Adhesion formation after peritoneal surgery is a major cause of postoperative bowel obstruction, infertility, and chronic pelvic pain. In this study, we aimed to compare the possible individual effects of 2 N-acetylcysteine and heparin and the combined effects of N-acetylcysteine and heparin on postoperative adhesion formation in a rat surgical model. Wistar-Albino 24 fe male rats, weight range between 180-220 gr, divided into 4 groups and the rats underwent laparatomy. The antimesenteric surfaces of right uterin horn was coterized and subsequently adhesions devoloped. Group1 were given any drugs. Group 2 N-acetylcysteine, in Group 3 heparin, in Group 4 N-acetylcystein with heparin, were given by intraperitoneally. 14 days later adhesions were investigated by macroscopic and hystopathologic methods.In conclusion, heparin is effective to decrease postoperative adhesion formation. But N-acetylcysteine ant the combinations of these agents do not show any additional effect to decrease adhesion formation.