4-12 aylık sağlıklı bebeklerde beslenme şeklinin timus boyutuna olan etkisinin ultrasonografik olarak değerlendirilmesi
Assessment of effect of feeding method on thymus size via ultrasonographic examination in healthy babies aged 4-12 months
  1. Tez No: 310180
  2. Yazar: AYSUN YAKUT CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Timus ön mediastende yerleşmiş, T hücrelerinin diferansiasyon ve maturasyonunda rol oynayan önemli bir lenfoid organdır. Boyutları birçok fizyolojik ve patolojik süreçten etkilenir. Yenidoğanlarda, infantlarda ve iki yaşa kadar olan çocuklarda timus ultrasonografi (US) ile kolaylıkla görüntülenebilir. US timusu incelemede kolay, ucuz ve güvenilir bir yöntemdir.Timus boyutlarının immünolojik etkilerinin fark edilmesi ile timik involüsyon sürecine etki etmesi muhtemel faktörler araştırılmaya başlanmıştır. Bizde çalışmamızda timus boyutuna etki eden faktörlerden biri olarak kabul edilen beslenmenin, özellikle ek gıda başlama zamanının, timus boyutuna etkisini araştırmayı amaçladık.Çalışmamıza 4-12 ay arası rutin periyodik muayene için hastanemize başvuran ve ailelerinden bilgilendirilmiş onam formu alınan 110 sağlıklı bebeği US ile timus boyutunu ölçmek üzere dahil ettik.Çalışmamızda, istatistiki anlamlılığa ulaşmamış olsa da, sonuçlarımız anne sütü ile beslenmenin timusun involüsyonunu yavaşlatıyor olabileceğini, ek gıda ve mama ile beslenmenin ise süreci hızlandırıyor olabileceğini düşündürmektedir.Normal ve patolojik timusun belirlenmesinde timusun boyutu önemli bir parametre olduğundan bu boyutu etkilemesi muhtemel yaş, cinsiyet, beslenme şekli, boy, doğum ağırlığı gibi değişkenlerin etkilerinin bilinmesi timus boyutları normalden farklı olan bebeklere gereksiz, zahmetli hatta sternotomi gibi travmatik ileri tetkiklerin yapılmasını önleyecektir.
Özet (Çeviri)
Thymus is a lymphoid organ located in the anterior mediastinum and has important functions in T-cell differentiation and maturation. The size of the thymus is influenced by many physiological and pathological processes. In newborns, infants and children under two years of age thymus can easily be examined by ultrasonography. Ultrasonography is an easy, cheap and reliable method for examination of the thymus.As the correlation between thymus size and immunological capacity is recognized, the factors influencing the thymic involution began to be searched. Our aim in this study is to investigate the effect of feeding method, especially the time to start the complemantory food on the thymus size.One hundred and ten healthy babies between 4-12 months of age and admitted to our hospital for routine periodic examination and whose parients agreed to sign the informed consent form were enrolled in our study for ultrasonographic examination of their thymus.Although statistical significance was not obtained our results point out that breast feeding may decelerate the thymic involution and feeding with formula and complementory food may accelerate the process.Since size of the thymus is an important parameter for distinguishing normal and pathological thymus, being aware of the effects of the factors that may influence the thymic size such as age, sex, feeding method, height, birth weight is important. By this means it can be possible to prevent the chidren with abnormal thymic sizes going unnecessary, difficult and traumatic examinations such as sternotomy.