Kalp yetersizliği olan yaşlı hastalarda, hiperürisemi görülme sıklığı ve kalp yetersizliğinin fonksiyonel kapasitesi ile ürik asit düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
The association between hyperuricemia and functional capacity in elderly patients with chronic heart failure
  1. Tez No: 310179
  2. Yazar: ÖMER ÇAĞLAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SELÇOKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Kalp yetersizliği (KY) günümüzde mortalite ve morbiditenin en önemli sebeplerindendir. Ürik asit (ÜA) yüksekliğinin KY bulunan hastalarda önemli klinik sonuçları olduğu öne sürül¬mektedir. Yapılan bazı çalışmalarda KY olan hastalarda ÜA yüksekliğinin mortalite üzerine olan olumsuz etkileri gösterilmiştir. Bu çalışmada New York Kalp Derneğine (NYHA) göre fonksiyonel kapasitesi sınıflandırılan hastalarda, ÜA seviyesi ile KY sınıfı arasındaki korelasyonu araştırmayı ve son 6 ay içinde hiperürisemisi olan ve olmayan hastalar arasında hastane yatış sayısını karşılaştırmayı amaçladık.Yöntem: Kesitsel, çok merkezli olarak planlanan çalışmaya kardiyoloji polikliniklerine başvuran, 60 yaş üstünde, ACE inhibitörü ve/veya ARB ile birlikte diüretik kullanan; sol ventrikül disfonksiyonu girişimsel ya da girişimsel olmayan yöntemlerle teyit edilen 141 hasta alındı. Hip¬erürisemi için tedavi alan hastalar, Kronik böbrek yetersizliği (hemodiyaliz tedavisi gören ya da Kr>2,5 mg/dl) olan hastalar ve KOAH'lı hastalar çalışma dışı bırakıldı.Çalışmaya alınan tüm hastaların ÜA, kan şekeri, kreatinin değerlerine bakıldı. Demografik veriler, kardiyovasküler risk faktörleri, ejeksiyon fraksiyonları, KY sebepleri, son altı aydaki yatış sayıları kayıt altına alındı. Serum ÜA seviyesi 7 mg/dl üstünde ise hiperürisemi olarak kabul edildi.Sonuçlar: Çalışmaya dâhil edilen hastaların ortalama yaşı 69±8 idi. Hastaların %64'ü erkekti ve %97'sinde en az bir kardiyovasküler risk faktörü mevcuttu. KY etiyolojisine bakıldığında % 79'unda iskemik KY belirlendi, %52'sinde hiperürisemi saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Even though the association between hyperuricemia and heart failure (HF) has remained controversial, previous studies have demonstrated that uric acid (UA) might be an independent risk factor for cardiovascular diseases. The aim of this study is to investigate the correlation between UA levels and functional capacity in elderly patients with chronic HF and compare the hospitalization rates within the six months prior to the study enrollment in patients with and without hyperuricemia.Methods: Hundred forty-one patients over the age of 60 years, diagnosed with HF and managed by optimal medical treatment were enrolled into this cross-sectional, multicenter study. Data on patient demographics, medical history, functional capacity, EF, UA, blood glucose and creatinine levels were collected. Hyperuricemia was defined as UA>7mg/dl. Functional capacity was assessed by New York Heart Association (NYHA) classification.Results: The mean age of the study cohort was 69±8 years and 64% was men; 97% had at least one cardiovascular risk factor, 79% had ischemic HF and 52% had hyperuricemia.