Homosisteinin yağ dokusunda okside LDL (OxLDL) reseptörü gen ekspresyonu üzerine etkisi
Effect of homocysteine on oxidized LDL receptor gene expression in adipose tissue
  1. Tez No: 310187
  2. Yazar: AHMET MENTEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
CD 36 (Cluster of Differentiation 36) adipositler, monositler/makrofajlar, plateletler, mikrovasküler endotel hücreler gibi çeşitli hücre ve dokularda sentezlenen sınıf B çöpçü reseptör ailesinin bir üyesidir. CD 36 yağ hücreleri tarafından Okside LDL (OxLDL)'nin alınması ve azaltılmasında önemli bir rol oynar.Homosistein kardiyovasküler hastalıklar için bağımsız bir risk faktörüdür. Homosisteinin endotelyal fonksiyon bozukluğu, vasküler düz kas hücrelerinin proliferasyonu, lipoprotein oksidasyonunun artışı, platelet aktivasyonu gibi olaylarda rol oynadığı ifade edilmiştir. Ayrıca obez insanlarda serum Hyc seviyelerinin arttığı çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak Hcy ile yağ dokusundaki CD 36 arasındaki ilişkiyi araştıran bir çalışma yapılmamıştır. Yaptığımız bu çalışmada birçok patolojik olayla ilişkisi olan Hcy'nin 3T3-L1 hücre serisinde adiposit farklılaşması ve yağ dokusuna OxLDL alınımını düzenleyen CD 36 ekspresyonuna etkisi hücre kültürlerinde incelenmesi amaçlanmıştır.Hcy'nin 3T3-L1 hücrelerinde adiposit farklılaşmasına ve CD 36 ekspresyonuna etkisinin icelendiği çalışmamızda,Hcy uygulan hücrelerde farklılaşmanın istatistiksel olarak anlamlı seviyede azaldığı tespit edildi (p0,05).Sonuç olarak Hcy'nin 3T3-L1 hücrelerinde adiposit farklılaşmasını azalttığı ancak yağ dokusunda CD 36 ekspresyonuna etkisinin olmadığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
CD 36 (Cluster of Differentiation 36) is a member of class B scavenger reseptor family, expressed in cells and tissues including monocytes/macrophages, platelets, microvascular endothelial cells. CD 36 also functions uptake and degradation of oxidized low density lipoprotein (OxLDL) in adipocytes.Homocystein is an independent risk factor for cardiovascular diseases. It was reported that homocystein plays important role in endothelial disfunction, vascular smooth muscle proliferation, increased lipoprotein oxidation and platelet activation. High serum homocystein levels were also noticed in obese subjects with several studies. Relationship between Hcy and CD 36 in adipose tissue has not been studied. In this study investigation of the effect of Hcy, involved in many pathological cases, on adipocyte differentation and CD 36 expression in 3T3-L1 cell lines was purposed.It was determined that adipocyte differentation was found decreased statistically significant in cells treated with Hcy (p0.05).It was concluded that Hcy reduces adipcyte diffentation in 3T3-L1 cell lines but has no significant effect on CD 36 gene expression in adipose tissue.