Son yıllarda üretilen farklı döner alet sistemlerinin etkinliklerinin değişik parametreler kullanılarak incelenmesi
Comparison of efficiency of current rotary systems according to the different parameteres
  1. Tez No: 310188
  2. Yazar: DAVUT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, kanal eğimi 30° - 40° arasında ve kurvatür yarıçapı 4 - 9 mm arasında olan dişlerde farklı üretim teknolojisine sahip olan GT Series X ve TwistedFile döner alet sistemleri, geleneksel nitinolden direk üretilen Revo-S, RaCe, Mtwo ve ProTaper Universal döner alet sistemleri ve K-Flexofile paslanmaz çelik el eğeleri ile yapılan kanal preparasyonlarının karşılaştırılmasıdır.Bu amaç için 140 adet üst birinci daimi büyük azı dişlerinin mezio-bukkal kanalları kullanıldı. GT Series X, TwistedFile, Revo-S, RaCe, Mtwo ve ProTaper Universal NiTi döner alet sistemleri ve K-Flexofile paslanmaz çelik eğelerle yapılan preparasyonlardan sonra kanalda meydana gelen transportasyonun ve çalışma boyu değişikliğinin miktarı modifiye edilmiş bir radyograf çakıştırma yöntemi olan Maggiore yöntemi kullanılarak incelendi. NiTi döner alet sistemleri paslanmaz çelik alete göre daha az kanal transportasyonu ve çalışma boyu değişikliği gösterdi. Çalışma boyuna 2.5 mm'lik mesafe hariç diğer bütün seviyelerde NiTi döner alet grupları arasında transportasyon bakımından fark gözlenmedi. Bu seviyede ProTaper Universal sistemin daha fazla transportasyona neden olduğu saptandı.Bu yöntemlerin kanalı temizleme yetenekleri Taramalı Elektron Mikroskobu kullanılarak görüntülenen debris ve smear tabakası skorlandırma yöntemi ile incelendi. Çalışmada kullanılan tüm enstrumantasyon sistemlerinin kanal duvarlarını tamamen temizleyemediği görüldü. Ayrıca, tüm yöntemlerin benzer miktarlarda debris bıraktığı ve smear tabakasına neden olduğu belirlendi. Aynı zamanda kanalın koronal ve orta 1/3'lük kısmının apikal 1/3'e göre daha iyi temizlenebildiği tespit edildi.Çalışmada kullanılan NiTi döner alet sistemlerinin paslanmaz çelik K-Flexofile eğelere göre daha iyi bir şekilde orijinal kanal kurvatürünü koruduğu ve bu manuel yöntem ile benzer miktarda kök kanallarını temizleyebildiği sonucuna varıldı.Yeni tasarlanmış GT Series X ve TwistedFile sistemler sadece geleneksel döner aletler kadar başarılı bulundu. Dolayısıyla, farklı anatomik yapılara sahip kök kanallarının daha iyi bir şekilde şekillendirilebilmesi ve temizlenebilmesi için kanalın üç boyutlu kesitine daha iyi adapte olabilen aletlerin geliştirilmesi gerektiği öngörüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study was to compare the root canal preparations performed by using GT Series X and TwistedFile systems produced by new manufacturing methods, Revo-S, RaCe, Mtwo and ProTaper Universal systems manufactured directly from conventional nitinol, and stainless steel K-Flexofile instruments on the teeth which had between 30° - 40° curvature angle and 4 ? 9 mm curvature radius of the root canal.For this purpose; the mesiobuccal root canals of the 140 upper first permanent molar teeth were used. After root canal preparations made by using GT Series X, TwistedFile, Revo-S, RaCe, Mtwo and ProTaper Universal NiTi rotary systems and stainless steel K-Flexofile instruments, transportation occured in the root canal and alteration in working length were assessed by a modified double-digital radiographic technique (Maggiore technique). It was found that NiTi rotary systems caused less canal transportation and alteration of working length than stainless steel instruments. There was no significant difference between NiTi rotary system groups at any levels except 2.5 mm from the working length. At this level ProTaper Universal system caused significant canal tansportation.The amounts of debris and smear layer were quantified on the basis of a numerical evaluation scale using SEM photographs for these NiTi rotary systems and stainless steel instruments. Complete cleanliness was not achieved by any of the techniques and devices investigated. No difference was observable between instrumentation groups. Moreover, on average the apical third of the canals was less clean than the middle and coronal thirds regardless of the instrument used.It could be accepted that both NiTi rotary instruments maintained the original canal shape better than the K-Flexofiles and were able to provide satisfactory cleaning, similar to that obtained by the manual instrumentation technique.The results indicated that newly designed GT Series X and TwistedFile systems were only as effective as the conventional ones. Therefore, it could be predicted that to instrument root canals which had different anatomical variations more better, the development of the instruments that adapt to the cross-section of the root canal is required.