Plazma homosistein, folat vitamin B12 ile prematüre koroner arter hastalığı arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
Plasma homocystine, folate, vitamin B12, relation between premature coronary artery disease
  1. Tez No: 80833
  2. Yazar: AHU ŞEBNEM ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu araştırma, plazma homosistein, folat ve vitamin B|2 ile prematüre koroner arter hastalığı arasındaki ilişkinin saptanması amacı ile Bayındır Tıp Merkezi Kardiyoloji ünitesinde 30-50 yaş grubunda anjio sonucu koroner arter hastalığı teşhisi konmuş 30 hasta grubu ile koroner arter hastalığı olmayan 32 bireyden oluşan kontrol grubunu oluşturan 62 erkek birey üzerinde yürütülmüştür. Tüm bireylerden kişisel durumları, genel sağlık durumları, genel beslenme durumları hakkında bilgiler toplanmış, üç günlük bireysel besin tüketimleri saptanmış ve biyokimyasal testler için ( lipoproteinler, açlık kan şekeri, plazma homosistein, serum vitamin BI2, serum folik asit) kan örnekleri alınarak analizleri yapılmıştır. Araştırma sonunda plazma homosistein, serum folik asit, düşük dansiteli lipoprotein, total kolesterol düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek (P0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to determine the relationship betwee plasma levels of homocysteine, folate, vitamin Bi2, and prematur coronary artery disease in the study group composed of 30 patient aged between 30-50 years, who were diagnosed using the coronar angiography. The control group with no coronary artery disease wa included 32 healthy individual. From the groups, individua characteristics, general health status, dietary habits, food consumptioi on basic of 3-days food records and same biochemical measurement including lipoproteins, blood glucose, homocysteine, vitamin B12, foli* acid were examined.