Doğu karadeniz bölgesi propolis'inin anti-influenza virüs aktivitesinin in vitro ve in vivo değerlendirimesi
Assessment of in vitro and in vivo anti-influenza activity of propolis from karadeniz region
- Tez No: 310198
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Propolis, farklı bitki kaynaklarından toplanan maddelerin işlenmesi ve arılar tarafından zenginleştirilmesi sonucu elde edilen reçinemsi bir maddedir. İnfluenza, akut, bulaşıcı ve epidemiler şeklinde görülen bir solunum sistemi hastalığıdır. Küçük çocuklardan yaşlılara kadar uzanan geniş bir yaş bölümünü etkiler. Propolisin özel olarak influenza virüsüne karşı, in vitro ve in vivo etkinliği üzerinde, literatür araştırması ile ortaya çıkarılabilen sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesi Propolisi'nin etanollü ve sulu ekstraktlarının 100 ? 0.78µg/ml konsantrasyonlarının in vitro anti-influenza aktivitesi, 10mg/kg konsantrasyonunun ise in vivo anti-influenza aktivitesi incelendi. Sulu ve etanollü propolis ekstraktlarının in vivo ve in vitro anti-influenza aktivitelerinin farklı olduğu gözlemlendi. Propolisin sulu ekstraktı in vitro anti-influenza etkinliği göstermezken, etanollü ekstraktının 100µg/ml ve 50µg/ml konsantrasyonlarında anti-influenza etkisi gözlemlendi. Sulu ve etanollü ekstraktları farelere 10mg/kg dozda oral yoldan verilerek in vivo non-letal ve sub-letal (sağ kalım deneyi) deneylerde anti-influenza aktivitesi değerlendirildi. Sulu ekstraktının non-letal deneyde, Balb/c farelerin 4. gün burun yıkantılarındaki virüs titresini düşürdüğü gözlendi. Etanollü ekstraktının oral yoldan verildiği grupta ise titrede düşme görülmedi. Bu sebepten sub-letal deneyde farelere etanollü ekstrakttan verilmesi tercih edilmedi. Sulu ekstraktın anti-influenza etkisi sub-letal deneyde sınandı. 11 fare içeren kontrol grubundan 3 fare sağ kalırken sulu ekstraktın 10mg/kg dozunun oral yoldan verildiği grupta 11 fareden 8'inin hayatta kaldığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Propolis is a resinous substance obtained from enrichment of substances which are collected from different plants by bees, and has been reported to be effective in preventing and/or treat some sort of infections. In the present study, this view was challenged in vitro and vivo using influenza virus cell and host infection model. Influenza is an acute, contagious disease of the respiratory system, occurs in the form of epidemics affecting a wide range of ages from young children to elder people. There are a few of reports about the effects of propolis against influenza viruses. In this study we investigated in vitro and in vivo the anti-influenza effects of ethanolic and aqueous extracts of propolis collected from the north-eastern Black Sea Region. Our findings were that propolis prepared in ethanol or water had no direct anti- influenza effects in assay conditions where the virus was left to grow in susceptible cells in the presence of propolis extracts. However, it was shown that aqueous extract of propolis given to mice at 10mg/kg concentrations for 7 days prior to and during the first 6-7 days of the infection with live virus was protective in some respects. First finding was that aqueous extract was better in decreasing the virus titer in nasal washes of Balb/c mice at day four of non-lethal infection with influenza virus. Secondly, it was shown that aqueous extract of propolis was also protective against a sub-lethal challenge of mice with live influenza virus. As such that while only 3 of 11 mice survived in control group there were 8 mice surviving sub-lethal live influenza virus challenge suggestion some protective attributes to propolis. Our findings suggest that further studies are warranted to support our observations.