Trabzon il merkezinde doğum yapmış 6-12 aylık bebeği olan kadınlarda gebeliğin sigara kullanımına etkisi
The effect of pregnancy on the use of cigarette for women who have babies 6-12 months old, gave a birth in the centre
  1. Tez No: 310197
  2. Yazar: UÇAR KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Gebelikte sigara kullanımı anne ve bebek sağlığını olumsuz etkiler. Sigaraya başlayan kadınlar sigara kullanımına gebeliklerinde de devam edebilmektedir ya da gebelik nedeniyle sigara kullanımına ara verebilmektedir. Buradan yola çıkarak gebeliğin sigara üzerinde etkisi Trabzon il merkezinde doğum yapmış 6?12 aylık bebeği olan anneler üzerinde araştırılması amaçlanmıştır.YÖNTEM: Kesitsel tipteki araştırmada, Trabzon il merkezindeki Aile Sağlığı Merkezleri'ne kayıtlı olan, doğum yapmış 6-12 aylık bebeği olan kadınlar araştırmaya alınmıştır. Araştırma zamanında evde olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 1549 kadına (%67,8) ulaşılmıştır. Kadınlara literatür bilgilerine dayanarak araştırmacı tarafından hazırlanan anket uygulanmış, veriler yüzdelik dağılım aritmetik ortalama, standart sapma ve Mc. Nemar testleri ile karşılaştırılmıştır.BULGULAR: Kadınların yaş ortalaması 29,3±5,6'dır, %35'i lise mezunudur ve toplam gebelik sayısı 2,0±1,2'dir. Kadınların sigara içme sıklığı %17,4'tür (n=270). Kadınların son gebeliklerinde %58,5'i gebeliği planladığında sigara içmeye devam etmiştir. Gebeliklerinde içme oranı %37,4'e düşmüştür, %21,1'i sigara içmeyi bırakmıştır ve kadınların sigara içme oranları doğuma kadar azalma göstermeye devam etmiştir. Doğumdan sonra içme oranı %65,2'ye çıkmıştır. Sigara içen kadınların %45,6'sı son gebeliklerinde sigara içtikleri yer olarak balkonda/bahçeyi ifade ederken, bebek doğduktan sonra bu tercih %81,8'e yükselmiştir. Erkeklerde sigara içme sıkılığı %59,1'dir (n=915). Eşlerin son gebelikte sigara içme durumları incelenmiştir. Son gebelikte gebelik planlandığında %91,3'ünde değişiklik olmamıştır, %8,4'ü azaltmıştır. Gebelik öğrenildiğinde, %86,4'ünde değişiklik olmamıştır, %13'ü azaltmıştır. Bebek doğduğunda ise, %74,4'ünde değişiklik olmazken %24,6'sı azaltmıştır artış olmuştur.SONUÇ: 6-12 aylık bebeği olan kadınların ve yakınlarının gebelikte sigaraya yönelik davranışlarında olumlu yönde bir değişiklik olması, gebeliğin sigaraya karşı koruyucu olduğunun göstergesidir. Bu durum sigara mücadelesinde kullanılabilecek bir fırsattır.
Özet (Çeviri)
AIM: The use of cigarette during the pregnancy has many negative effects over the mother and baby. The women who start smoking may go on smoking during the pregnancy too.Or they may give a break to smoking because of the pregnancy. It is aimed that the effect of pregnanacy on the use of cigarette is investigated over the woman who gave a birth in Trabzon city centre ,and who have babies 6-12 months old.METHOD: Cross-sectional study, registered with the Centers for Family Health of Trabzon province in the center, which consisted of women who gave birth to babies 6-12 months old. In the research time 1549 women were reached (67.8%) who were at home and accepted to participate in the research. Based on literature information prepared by the researcher a questionairre was applied to women and the findings were compared with the percentage distribution arithmetic average standard deviation and Mc. Nemar tests .FINDINGS :The average age of the women is 29,3±5,6. 35 % of them are high school graduates.And the total number of pregnancies is 2,0±1,2. The smoking frequency of women is 17,4% (n=270). 58.5% of women in their lastest pregnancy went on smoking when planning the pregnanacy.The smoking rate during pregnancy has dropped to 37,4%. 21.1 percent of the women stopped smoking. And the smoking rate went on showing a decrease up to the pregnancy.After the pregnancy the smoking rate has increased to 65.2%. 45.6% of the women stated the garden and the balcony as the places they smoked during their lastest pregnancy.This prefernce has increased to 81.8 % after the pregnancy. The frequence of smoking in men is 59.1% (n=915). The smoking case of the spouses in the lastest pregnancy was investigated.There was no change in the 91.3% of them.84% of it decreased.When the pregnancy learnt,there was no change in the 86.4%of them.13%of them decreased..When the baby was born there was no change in the 74.4%. 24.6% decreased. RESULT:The positive change in the behaviour of the women who have 6-12 months old babies and their relatives is an evidence of that pregnancy is a protector against cigarette.This is an opportunity to be used in cigarette struggle.