Alerjik hastalıkların sıklığı ve gelişmesinde etkili risk faktörleri,doğum kohort çalışması
A study on risk factors effective on the frequency and the progress of allergic diseases, birth cohort study
  1. Tez No: 310220
  2. Yazar: DİLEK DOĞRUEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN BİNGÖL KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pediatrik İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Amaç: Alerjik hastalıkların görülme sıklığı son yıllarda giderek artmaktadır. Çalışmamızda Adana il merkezinde yaşayan bebekler doğumdan 1 yaşına kadar izlenerek alerjik hastalıkların sıklığı ve gelişmesinde etkili risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Olgu ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Şubat 2010-2011 tarihleri arasında hastanemizde doğan ve Adana il merkezinde yaşayacak olan 1475 bebek alındı. Doğumda bebeklerden kord kanı örneği alındı ve total immünglobulin E düzeyi ölçüldü. Bir yaşına kadar 3 ayda bir ailelere anket uygulandı. Üç, 6 ve 12. aylarında bebekler muayene edildi, 6. ve 12. aylarında deri prik testi uygulandı, kan örneği alındı. Bebekler alerjik hastalıkların varlığı açısından (atopik dermatit, besin alerjisi) değerlendirildi. Vizing fenotipleri belirlendi.Bulgular: Çalışma süresinin sonunda 1377 bebek değerlendirmeye alındı. Çalışmamızda bir yaşına kadar en az bir kez vizing prevalansı %16 olarak saptandı. Vizing fenotiplerine göre değerlendirildiğinde ise bebeklerin %15'i viral vizing, %1'i çoklu tetiklenen vizing olarak kabul edildi. Rekürren vizing geçirme oranı ise %2,7 idi. Çalışma süresi boyunca bebeklerin %4,3'ünde atopik dermatit, %2,4'ünde besin alerjisi gelişti. İnek sütü, en sık görülen (%1,45) besin alerjeni idi. Alerjik hastalıkların gelişiminde etkili risk faktörleri multivaryans lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. Alt solunum yolu enfeksiyonu varlığı [16,83(7,31-38,75)] ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının sayısı [24,91(5,89-105,24)] ile orantılı olarak vizing geçirme riskinin arttığı saptandı. Miadında doğum [0,25(0,10-0,59)], evde hayvan beslemek [0,32 (0,10-0,97)], yaz [0,51(0,32-0,81)] ve kış aylarında [0,55(0,34-0,91)] doğum öyküsünün vizingden koruyucu etkisi olduğu bulundu. Alt solunum yolu enfeksiyonu varlığı [26,26(10,44-66,02)] ve üst solunum yolu enfeksiyonu sayısı [9,91(2,90-33,85)] ile orantılı bir şekilde viral vizing geçirme riski artmakta idi. Rekürren vizing gelişiminde evde yaşayan kişi sayısının fazla olması [8,12(1,45-45,34)] risk faktörü olarak bulundu. Atopik dermatit gelişiminde en önemli risk faktörü besin alerjisi varlığı [13,7(3,07-61,0)] idi. Ailede atopi varlığı [18,90(1,59-224,05)] besin alerjisi riskini arttıran faktör olarak saptandı. Kord kanı immünglobulin E düzeyi ile alerjik hastalıkların gelişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p>0,05).Sonuç: Çalışmamız bu yaş grubunda alerjik hastalıkların sıklığı ve risk faktörlerini belirlemeye yönelik ülkemizde yapılmış en kapsamlı çalışma olup, besin alerjisi ve atopik dermatit görülme sıklığı literatür bilgileriyle uyumlu bulundu.
Özet (Çeviri)
Background and aim: In recent years, the frequency of allergic diseases is increasing. In our study, we aimed to identify prevalence of allergic disease and the risk factors that are effective on the frequency and the progress of allergic diseases by monitoring infants living in the City of Adana from birth to age 1.Patients and methods:1475 infants who were living in the City of Adana and born at our hospital between February 2010-2011 were included in this prospective study. Samples of cord blood were taken during birth and total Ig E levels were measured. Periodic surveys were conducted on the families every 3 months. Infants were examined at 3., 6. and 12 months. At the age of 6 and 12 months, skin prick test was performed, blood samples were taken. Infant were evaluated to test the presence of allergic diseases (atopic dermatitis, food allergy). Wheezing phenotypes were determined.Results: After the first study period, 1377 infants were selected for further evaluation. Prevalence of wheezing at least once from birth to age 1 was observed to be 16%. Based on wheezing phenotypes, 15% of infants were classified as viral wheeze type and 1% as multiple-trigger wheeze type. Recurrent wheezing rate was 2,7%. Atopic dermatitis developed in 4,3% and food allergy determined in 2,4% of the infants. Cow's milk was the most frequently encountered food allergen (1,45%). Risk factors that are significant in the development of allergic diseases were evaluated through multivariate logistic regression. We determined that wheezing risk increases with the presence of lower respiratory tract infection [16,83(7,31-38,75)] and the number of upper respiratory tract infections [24,91(5,89-105,24)]. We identified protective effects of normal term birth [0,25(0,10-0,59)] and home pet care [0,32 (0,10-0,97)] against wheezing. In comparison with spring-time births, summer-time [0,51(0,32-0,81)] and winter-time [0,55(0,34-0,91)] births also had protective effects against wheezing. The risk of viral wheezing increased with lower respiratory tract infection [26,26(10,44-66,02)] and the number of upper respiratory tract infections [9,91(2,90-33,85)]. The number of household members [8,12(1,45-45,34)] is found to be a risk factor for the development of recurrent wheezing. In the development of atopic dermatitis, the most important risk factor was the presence of food allergy [13,7(3,07-61,0)]. Family history of atopy [18,90(1,59-224,05)] was found to be for the development of risk factor food allergy. We did not find a statistically significant relationship between cord blood immunglobulin E level and the progress of allergic diseases (p>0,05).Conclusion: Our study is the most comprehensive study in Turkey on the frequency of allergic diseases and identification of the associated risk factors in this age group in addition the finding on the frequency of food allergy and atopic dermatitis were parallel to the literature.