Akciğer kanserli hastalarda izlem sürecindeki değişikliklerin yaşam kalitesine etkisinin European Organızatıon for Research and Treatment of Cancer (EORTC-C 30) yaşam kalitesi ölçeği ve izlem sonuçları ile değerlendirilmesi
The effect of changes in quality of life in patients with lung cancer in the observation period (European Organization for Research and Treatment of Cancer) EORTC QLQ-C 30 results of the evaluation and follow-up
  1. Tez No: 310219
  2. Yazar: AYŞEN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Akciğer kanseri tanı ve tedavisindeki tüm gelişmelere rağmen sağkalımda çok fazla artış saptanamamıştır. Araştırmamızda akciğer kanserli hastalarda izlem sürecindeki değisikliklerin yaşam kalitesine etkisinin EORTC-C30 ölçeği ve takip sonuçları ile değerlendirilmesi, hasta ve kanser cevabı arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır.Araştırmamızda izlem sürecinde yaşam kalitesinin sağkalım için diğer tüm değişkenlerden bağımsız bir prognostik faktör olduğu saptanmıştır. Genel iyilik halinin kötüleşmesi, fiziksel, duygusal, uğraş ve kavrama fonksiyonunun bozulması; yorgunluk, bulantı, kusma, ağrı, nefes darlığı, uykusuzluk, iştahsızlık, konstipasyon sağkalımı olumsuz yönde etkilemiştir. Mali zorlukların artışı da sağkalımı olumsuz etkilemiştir. Yalnızca sosyal fonksiyon ve diyare sağkalım ile ilişkili bulunmamıştır.Sonuç olarak performans durumu ve yaşam kalitesi sağkalım için bağımsız ve güçlü prognostik faktörlerdir. Uzun yaşam süresi beklenmeyen bu hastalarda yaşam kalitesinin iyileştirilmesi son derece önemlidir. Performans durumu değerlendirmeleri klinik pratikte kolay uygulanabilir olduğundan sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak hastanın yalnızca fiziksel durumunu değerlendirme olanağı sağlar. Yaşam kalitesi ise çok yönlü ve daha kapsamlı bir değerlendirme olması nedeni ile hastanın bütüncül bir bakış açısı ile değerlendirilmesi, hastalıkla ilişkili yaygın, ama göz ardı edilen sorunların saptanmasına ve tedavisine dolayıyıyla yaşam kalitesinin artırılmasına olanak verir. Bu nedenlerle yaşam kalitesi değerlendirmeleri bir araştırma alanı olmaktan çok hastanın tamamlayıcı bir alanı olmalı ve , klinik pratikte kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study ve aimed to assess the quality of life in lung cancer patients, the effect of changes in the observation period with the results of the EORTC-C30 scale and follow-up evaluation determine the relationship between patient and cancer response.According to the results of multivariate analysis comorbid conditions, ECOG performance status and tumor type significantly affected the overall quality of life changes. Age and disease stage did not predict the overall quality of life. Age, presence of comorbidity, tumor type, tumor stagei number of symptoms and performance status significantly determines the chanf-ges in physical and role function. Except for diarrhea and social functioning changes in all quality of life scales in time determines survival.In conclusion histological type of tumor and treatment protocols are not significant prognostic factors for survival. However, tumor stage, treatment response, the number of symptoms, symptoms pointing advanced stage disease are significant pnognostic factors for survival. Comorbid conditions, ECOG performance status and tumor type significantly affects the overall quality of life changes. Karnofksy and ECOG performance status are strong and independent prognostic factor for survival. İn addition quality of life was strong and independent prognostic factor for survival.