Adölesan gebelikler: Maternal ve fetal sonuçlar
Adolescent pregnancies: Maternal and fetal results
- Tez No: 310222
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CÜNEYT EVRÜKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Adölesan terimi çocukluktan erişkinliğe geçişi tanımlamakta ve Dünya Sağlık Örgütü adölesanlığın 10-19 yaşlar arasında olduğunu bildirmektedir. Hem gelişmiş hem gelişmekte olan tüm dünya ülkelerinde adölesan gebelikler çok önemli bir sağlık sorunu yaratmaktadır. Adölesan gebeler maternal ve fetal açıdan yüksek riskli gebeliklerdir. Bu çalışmada hastanemizde adölesan ve adölesan olmayan gebelerin obstetrik ve neonatal sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Hastanemize 01.01.2008-01.08.2011 tarihleri arasında başvuran ve 20 hafta üzerindeki, canlı, tekil doğum yapan 19 yaş altı gebelerin ve aynı dönemde doğum yapmış 19 yaş üstü gebelerin gebelik ve doğum kayıtları retrospektif olarak incelendi. Grupların demografik özellikleri (yaş, gravida, parite, eşiyle resmi nikahlı olması, eşiyle akrabalık), obstetrik sonuçları (doğumda gestasyonel yaş, doğum şekli, doğum kilosu, 1. ve 5. dakika Apgar skorları. anemi varlığı) ve obstetrik komplikasyonlar (preterm doğum, intaruterin gelişme geriliği, oligohidramnios, gestasyonel diyabet, makrozomi, plasental anomali, fetal distres) açısından karşılaştırıldı. Sonuçlar arasında istatistiksel önem düzeyi için p değeri
Özet (Çeviri)
Purpose: The term adolescent describes transition from childhood to maturity and World Health Organization indicates that adolescence is between ages of 10 and 19. Adolescent pregnancies create very important health problem in both developed and developing countries in the world. In terms of maternal and fetal problems, pregnant adolescents are in high risk pregnancy category. In our study, we aimed to compare obstetrics and neonatal results of adolescent and non-adolescent pregnancies in our hospital.Instrument and Method: Pregnancy and birth records of both under 19 year old and over 19 year old pregnants, who gave single and alive birth over 20 months at the same period and were refered to our hospital between 10.01.2008 and 01.08.2011, were retrospectively examined. Demographic characteristics of groups (age, gravida, parity, having a civil marriage with the spouse, kinship with the spouse), obstetrics results (birth gestational age, type of delivery, birth weight, Apgar scores at 1. and 5. minutes, presence of anemia) and obstetrics complications (preterm birth, intrauterine growth restriction, oligohydramnios, gestational diabetes, macrosomia, placental abnormalities, fetal distress) are compared. For the statistical significance of results, p value was