Ayarlanabilir sütür tekniği kullanılarak yapılan trabekülektominin göz içi basıncı üzerine uzun dönem etkisi
Long term effect of adjustable suture trabeculectomy on intraocular pressure
- Tez No: 310249
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN DAYANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı maksimum medikal tedaviye rağmen göz içi basıncı (GİB) yüksek seyreden glokom hastalarında ayarlanabilir sütürlü trabekülektominin GİB üzerine uzun dönem etkisini araştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: 30 hastanın 35 gözü çalışmaya dahil edildi. Bütün hastalara 3 dakida 0.2mg/cc mitomisin-C (MMC) uygulaması ile birlikte ayarlanabilir sütür tekniği kullanılarak trabekülektomi yapıldı. 8 göze eş zamanlı olarak fakoemülsifikasyon yöntemi ile katarakt cerrahisi ve göz içi lens uygulaması yapıldı. Gerektiği durumlarda transkonjonktival sütür ayarlaması, subkonjoktival 5-fluorurasil enjeksiyonu, argon sütürolizis (ASL) ve/veya parmak masajı yapıldı. İlaç kullanmadan GİB ?18mmHg değerleri tam başarı, bu değerin bir ya da daha fazla ilaç kullanılarak elde edilmesi durumu kısmi başarı, ilaç kullanılmasına rağmen GİB>18mmHg değerler ya da ek cerrahi gereksinimi başarısızlık olarak kabul edildi.BULGULAR: 35 gözden 13'ü primer açık açılı glokom (PAAG) 18'i psödoeksfolyasyon glokomu (PEG), birer tanesi de pigmenter glokom, üveite sekonder glokom, juvenil glokom ve kronik açı kapanması glokomuydu.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Purpose of this retrospective study is to investigate long term intraocular pressure (IOP) outcome as well as complications associated with adjustable suture trabeculectomy in glaucoma patients who were uncontrolled under maximum medical therapy.MATERIALS AND METHODS: 35 eyes of 30 patients are included in the study. Adjustable suture trabeculectomy with 0.2mg/cc Mitomycin-C (MMC) for 3 minutes was performed by the same surgeon. 8 eyes had simultaneous phacoemulsification with intraocular lens implantation. Subconjunctival 5-Fluorouracil (5-FU) injection, transconjunctival suture adjustment, digital massage and/or argon suturolysis (ASL) were performed postoperatively as needed. Complete success, qualified success, and failure were defined as IOP?18mmHg without medication, IOP?18mmHg with one or more medication, and IOP>18mmHg with medication or additional surgery respectively.RESULTS: Of the 35 eyes, 13 had primary open angle glaucoma, 18 had psuedoexfoliative glaucoma and one had each of pigmentary, uveitic, chronic angle closure and juvenile glaucoma.