Deneysel intestinal obstrüksiyon sonrası anti-TNF-? antikor uygulanmasının bakteriyel translokasyona erken dönemde etkisi
Effect of anti-TNF-? antibody administration on bacterial translocation in early period after experimental intestinal obstruction
- Tez No: 310256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PARS TUNÇYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Sıçanlarda, Anti-TNF-? monoklonal antikoru (Infliximab) kullanımının intestinal obstrüksiyon modelinde bakteriyel translokasyona erken dönemde etkilerini araştırmak.Materyal ve Metot: Ağırlığı 199 - 250 gr arasında değişen, 50 adet Wistar-Albino tipi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar, kontrol (I. grup n= 10), SF 24. saat (II. grup n= 10), infliximab 24. saat (III. grup n= 10), SF 48. saat (IV. grup n= 10) ve infliximab 48. saat (V. grup n= 10) grubu olmak üzere beş gruba eşit olarak ayrıldı. I., II. ve IV. gruplara intraperitoneal 3 cc % 0,9 NaCl enjeksiyonu yapıldı. III. ve V. gruplara intraperitoneal 10 mg/kg infliximab enjeksiyonu yapıldı. I., II. ve III. gruplara 24. saatte relaparatomi yapıldı ve doku örnekleri ile kan örnekleri alındı. IV. gruba 24. saatte ikinci kez intraperitoneal 3 cc % 0,9 NaCl ve V. grubada 24. saatte ikinci kez intraperitoneal 10 mg/kg infliximab enjeksiyonu yapıldı. 48. saatte IV. ve V. gruplara relaparatomi yapılarak doku ve kan örnekleri alındı. Sıçanlar 24 ve 48 saat sonunda intrakardiyak kan örnekleri alındıktan sonra sakrifiye edildi. Alınan kan ve doku örneklerinden tümör nekroz faktör alfa, interlökin 6, glutatyon redüktaz, glutatyon, glutatyon peroksidaz, malondialdehit, myeloperoksidaz, süperoksid dizmutaz ve nitrik oksit ölçümleri yapıldı. Doku örneklerindeki mikrobiyolojik değerlendirme de ise örnekler, gram boyama yöntemine göre boyandılar ve gram negative ve pozitif boyanma özelliklerine ve çeşitli enzim reaksiyonlarına verdikleri tepkiye göre identifiye edildiler.Bulgular: 24. ve 48. saatler sonunda infliximab verilen ve kontrol grupları arasında doku ve kanda tümör nekroz faktör alfa, interlökin 6, glutatyon redüktaz, glutatyon, glutatyon peroksidaz, süperoksid dizmutaz, malondialdehit, myeloperoksidaz ve nitrik oksit değerleri arasında fark yoktu (p>0.05). V.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of Anti-TNF-? monoclonal antibody (Infliximab) administration on bacterial translocation in an intestinal obstruction model within early period in rats.Material and Method: 50 Wistar-Albino type female rats with weights varying between 199 ? 250g were included in the study. Rats were equally distributed to five groups as following: Control (I. group n= 10), NS 24th hour (II. group n= 10), infliximab 24th hour (III. group n= 10), NS 48th hour (IV. group n= 10) and infliximab 48th hour (V. group n= 10). Intraperitoneal injection of NaCl 0.9% was administered to I., II. and IV. group at the dose of 3 cc. Intraperitoneal injection of infliximab at 10 mg/kg was administered to III. and V. group. Relaparotomy was performed on I., II. and III. group at 24th hour and samples of tissue and blood were acquired. Intraperitoneal injection of NaCl 0.9% at the dose of 3 cc was administered to IV. group a second time at 24th hour and intraperitoneal injection of infliximab at 10 mg/kg was administered to V. group a second time at 24th hour. Relaparotomy was performed on IV. and V. group at 48th hour and samples of tissue and blood were acquired. Having obtained intracardiac blood samples, rats were sacrificed at the end of 24th and 48th hours. Tumor necrosis factor alpha, interleukine-6, glutathione reductase, glutathione, glutathione peroxidase, malondialdehyde, myeloperoxidase, superoxide dysmutase and nitric oxide levels were measured in the samples of blood and tissue acquired. In the microbiological evaluation of tissue samples, samples were stained according to the Gram staining protocol and identified with regard to Gram-staining characteristics, denoted as negative and positive, and to their responses against various enzyme reactions.Results: No difference was found between infliximab received group and control groups at the end of 24th and 48th hours regarding tumor necrosis factor alpha, interleukine-6, glutathione reductase, glutathione, glutathione peroxidase, superoxide dysmutase, malondialdehyde, myeloperoxidase, and nitric oxide values in the tissue and blood (p>0.05). Proliferation in mesenteric lymph nodes was lower in V.