Silostazolun endotele bağlı vazodilatasyon üzerine olan etkisi
The effect of cilostazol over endothelium dependent vasodilatation
  1. Tez No: 310255
  2. Yazar: NAİL SİREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOĞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Silostazol etkisini fosfodiesteraz 3A enzim inhibisyonu ile cAMP artışına yol açan, vazodilatasyon etkisi olan antiagregan ve antitrombotik olan bir ilaçtır. Periferik arter hastalığında kullanımı ile ağrısız yürüme mesafesinde (%67) ve maximal yürüme mesafesinde (%50) artış sağlanmaktadır. Bu çalışmada amaç, silostazolün vasküler reaktivite üzerine olan etkisinin araştırmak idi. Bu amaçla, çalışmamızda intraperitoneal silostazol verdiğimiz ratların torasik aortalarını çıkartarak organ banyosundaki endotele bağlı vazodilatasyon üzerine olan etkisini inceledik.Materyel-Metod: Çalışmamızda 36 adet erkek Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Ratların torasik aortaları organ banyosunda çalışıldı. Ratlar üç gruba ayrıldı. Grup 1: Kontrol grubu (n=10) Herhangi bir medikasyon uygulanmadı. Grup 2: DMSO grubu (n=10), Sadece intraperitoneal DMSO verildi (Silostazol, DMSO içinde çözündürüldü). Grup 3: Silostazol+DMSO grubu (n=16), İntraperitoneal 10 mg/kg dozunda, günde iki kez ile 12 saat ara, 6 hafta süre ile Silostazol+DMSO verildi. Ratlar dekapite edildikten sonra torasik aortaları çıkarıldı. Aortadan 3-4 mm uzunlukta damar segmentleri intimal yüzeyine dokunmamaya dikkat edilerek halka şeklinde hazırlandı. Krebs solüsyonu (37?C, %95 O2, %5 CO2, pH 7.4) ile dolu organ banyolarına (20 mL) asıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Cilostazol is an agent bearing antiaggregant and antithrombotic properties acting via cAMP increment through inhibition of phosfodiesterase 3A. Cilostazol treatment results in an increase in cladication free walking distance (%67) and maximum walking distance (%50) in peripheral arterial disease. The aim of this study is to investigate the effect of cilostazol over vascular reactivity. In this study we extracted the thoracic aorta of the rats which were given intraperitoneal cilostazol and examined the endothelium dependent vasodilatation in organ bath.Material and Methots: 36 male Wistar Albino rats were included in the study. Thoracic aorta of the rats examined in organ bath. Rats were randomized into three groups. Group 1: Control group (n=10) no medication was applied. Group 2: DMSO group (n=10) (cilostazol was dissoluved in DMSO). Group 3: Cilostazol+DMSO group (n=16), intraperitoneal cilostazol+DMSO 10 mg/kg was given twice a day (12 hours between each dosage) to 6 weeks. Than rats were decapitated and thracic aorta were extracted. Aortic rings each 3-4 mm length were prepared by paying meticulous care for not touching to the intimal surface. Aotic rings were immersed tissue bath (20 ml) containing Krebs solution (37?C, %95 O2, %5 CO2, pH 7,4).