Ooferektomize dişi sıçanlardan izole edilmiş torasik aort üzerine cape (caffeic acid phenethyl ester)'in vasküler etkileri
Vascular effects of cape on isolated thoracic aorta of overiectomized rats
- Tez No: 310260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAUF ONUR EK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç : Bu çalı?manın amacı, ooferektomi yaparak menopoz modeli olu?turduğumuz di?i sıçanlardan izole edilen torasik aortaya CAPE?in etkilerini ara?tırmaktır.Yöntem : 50 adet ooferektomi yapılmı? di?i Wistar-Albino cinsi sıçan (200-250 gr) randomize olarak (n= 6-7) sekiz gruba ayrıldı ; CAPE 10 ?M Endotel (+) (grup I), CAPE 10 ?M Endotel (-) (grup II), CAPE 100 ?M Endotel (+) (grup III), CAPE 100 ?M Endotel (-)( grup IV), CAPE 300 ?M Endotel (+) (grup V), CAPE 300 ?M Endotel (-) (grup VI), Ethanol Endotel (+) (grup VII), ethanol endotel (-) (grup VIII). Sıçanlara, intraperitoneal olarak ketamin (50mg/kg) + ksilasin (5mg/kg) anestezi uygulandı. Göğüs kafesi sternumun altından ba?lanarak sternumun sol tarafı boyunca yukarıya boyuna doğru hızlı bir ?ekilde dikkatlice açıldı. Kalp ve akciğerler sol yana çekilerek torakal aortaya ula?ıldı. Torakal aorta dikkatli bir ?ekilde arcus aorta ile birlikte çıkartıldı, Krebs-Henseleit solüsyonu içeren petri kabı içine bırakıldı. Aorta üzerindeki yağ vs. gibi dokulardan temizlendikten sonra 3-5 mm?lik halkalar halinde kesildi. Kesilen halkalar zaman geçirilmeden Krebs- Henseleit solüsyonu içeren, karbojenize ve ısıtılan organ banyosu havuzlarına asıldı. Aort halkaları önce 1 gr gerildi, 10 dk beklendi, daha sonra 10 dk aralarla 1?er gr artırılarak 4 gr?a kadar gerildi, bilgisayardan izlenen kasılma eğrileri stabil seyredince NE 10-4 deri?iminden 0,1 ml ile kasılma yanıtı alındı, ardından Asetilkolin 10 -4 M deri?iminden 0,1ml ile gev?eme yanıtları alındı. Son olarak banyo tekrar iki kez Krebs Henseleit solüsyonu ile yıkandı ve deneye ba?lamak için 45 dakika beklendi. Daha sonra deney safhasına geçildi. Önce norepinefrin 10-4 M 0,1 ml her bir banyoya verildi. Banyolarda olu?an kasılma yanıtları gözlendi. Olu?an kasılma eğrisinde plato düzeyi olu?up stabil seyretmeye ba?layınca hazırlanan CAPE 10 ?M bir grup, 100 ?M diğer grup ve 300 ?M olarak üçüncü grup olarak üç ayrı dozda banyolara 0.1 ml olarak verildi. CAPE?i çözmek için kullanılan %30 luk ethanol de ayrı bir grup olarak (vehicle) planlandı. %30 luk ethanol solüsyonundan 0.1 ml banyolara verilerek yanıtları gözlendi.Bulgular : Endoteli sağlam aort halkaları üzerinde CAPE en dü?ük dozda en az olmak üzere doz yükseldikçe artan gev?eme yanıtları olu?turdu. Endoteli kaldırılmı? aort halkalarında dü?ük dozdan yüksek doza doğru artan gev?eme yanıtları olu?turdu. Gruplara göre gev?eme yüzdelerinin anlamlı düzeyde farklı olduğu bulundu (p < 0, 001). Endotel hasarı (endotel -) olu?turulan gruba verilen 10 ?M dozundaki CAPE (2,88± 0,88) ile endotel hasarı olu?turulmayan (endotel +) gruba verilen 300 ?M dozundaki CAPE (12,38 ± 5,12) arasında anlamlı düzeyde farklılık bulundu (p < 0,001). Diğer gruplarda anlamlı düzeyde farklılık bulunmadı.Sonuç : CAPE?in menopoz modeli olu?turulmu? sıçanlarda 300 ?M dozunda endoteli sağlam aort halkalarında en iyi gev?eme yanıtı olu?turduğu görülmü?tür. Menopoz modeli üzerinde CAPE?in aort halkalarında gev?eme etkisinin ilk defa gösterilmi? olması bundan sonraki ara?tırmalara yol göstereceği inancındayız.Anahtar Kelimeler : CAPE, izole organ banyosu, aort, gev?eme yanıtları, menopoz
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study investigate the effect of CAPE on isolated thoracic aorta of menopausal model.Methods : Fifty ovariectomized Wistar- Albino rats randomly divided into eight groups (n=6-7) ; CAPE 10 ?M endothelium + group (I), CAPE 10 ?M endothelium - group (II), CAPE 100 ?M endothelium + group (III), CAPE 100 ?M endothelium - group (IV), CAPE 300 ?M endothelium + group (V), CAPE 300 ?M endothelium - group (VI), ethanol endothelium + group (VII), ethanol endothelium - group (VIII ) [n.b., negative ? indicates groups with damaged endothelium]. Rats were anaesthetized using ketamin (50 mg /kg ) + ksilasin (5mg/kg ). Chest cavity was surgically exposed from the bottom left side of the sternum. The heart and the lungs were moved to left side to expose the thoracic aorta. The thoracic aorta and aortic arch were carefully extirpated and placed in dish that had Krebs-Henseleit solution. After the dissection of fatty and other tissues around the aorta, it was sliced into 3-5 mm rings. The rings were quickly hung into a heated organ bath that contained carbonated Krebs- Henseleit solution. Aorta rings were first stretched by 1 gram and then stretched to 4 gm in 1 gm increments in 10 minutes episodes. When the tension records on a computer monitor were stable, contraction response using NE 10-4 M and relaxation response using 0.1 ml Ach (10-4) were obtained. Finally the preparation was washed twice using Krebs-Henseleit solution and the experiment was initiated 45 minutes later. During the experiment 0.1 ml NE 10-4 M was delivered into each of the baths and contraction responses of the aorta were observed. Once stable plateau contraction level was reached, 0.1 ml of CAPE of in 10 ?M, 100 ?M, 300 ?M doses were delivered into each of the three groups of the baths (3x4). Thirty percent of ethanol that is used to dissolve CAPE was prepared as a vehicle group and delivered in 0.1 ml volumes into the baths.Results: There was a significant dose dependant increase in the relaxation response of the aorta rings with healthy and damaged endothelium.