Serebral palsili olgularda rehabilitasyon uygulamalarının fonksiyonel sonuçlar üzerine etkisi
Effects of rehabilitation methods on functional outcomes in patilents with cerebral palsy
- Tez No: 310261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada Serebral palsi (SP) tanısı almış hastalara uyguladığımız fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemlerinin fonksiyonel sonuçlar üzerine etkisini belirlemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: 2-14 yaş arasında 46 SP hastası çalışmaya dahil edildi. Spastik kaslara TENS, antagonist kaslarına ise NMES uygulandı. Ardından tüm hastalara kişiselleştirilmiş rehabilitasyon programı verildi. Hastalar, tedavi başlangıcında, bitişinde, tedavi sonrası 1.ay, 3.ay ve 6. ayda KMFSS, KMFÖ-88, PFBÖ, FMS, EBSS skalaları ile değerlendirildi.Bulgular: Rehabilitasyon öncesi ile karşılaştırıldığında, tedavi bitişi, tedavi sonrası 1.ay, 3.ay ve 6. ayda KMFSS, KMFÖ-88, PFBÖ, FMS skorları arasında oldukça anlamlı artış olduğu gözlendi (p0,05).Sonuç: SP'li hastalarda fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının kaba motor fonksiyonlar ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine oldukça anlamlı etkileri mevcuttur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: The aim of this study was to determine the effects of physical therapy and rehabilitation program on functional outcomes in patients with Cerebral palsy (CP).Material and Methods: Fourty six CP patients aged between 2-14 years were recruited to study. Patients received conventional TENS on spastic muscles and NMES on antagonist of spastic muscles. After this program an individualized rehabilitation program was applied. Patients were assessed with GMFCS, GMFM-88, weeFIM, FMS, MACS. Assessments were performed at baseline, after treatment and at 1., 3., 6. months after treatment.Results: Statistically significant increase in GMFCS, GMFM-88, weeFIM, FMS score was observed between baseline and after treatment, 1., 3., 6. months after treatment. İmprovements were obtained in hand functions but these results were not statistically significant.Conclusion: Physical therapy and rehabilitation program has a significant effects on improvement of gross motor functions and daily living activities in patients with CP.