Aydın il merkezinde okul çocuklarında astım ve alerjik hastalıkların prevalansı
Prevalence of asthma and allergic disorders among school children in Aydin province center
  1. Tez No: 310270
  2. Yazar: AYŞEN CETEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YENİGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pediatrik İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ISAAC faz 1 çalışmasının amacı, değişik bölgelerde yaşayan çocuklarda astım, alerjik rinit ve atopik dermatit sıklık ve ağırlığını belirlemek ve ülke içi ve ülkeler arası karşılaştırma yapmaktır. Bu çalışma ISAAC faz 1 standart metodları kullanılarak, Aydın'da 6-7 yaş ve 13-14 yaş okul çocuklarında alerjik hastalıkların prevalanslarını ve potansiyel risk faktörlerini tespit etmek için yapılmıştır.Kesitsel çalışmada Aydın merkez ilköğretim okullarında öğrenim gören 1472 birinci sınıf ve 1537 sekizinci sınıf öğrencisinin ISAAC anket sonuçları değerlendirildi.Hayat boyu hışıltı, son 12 ayda hışıltı ve doktor tanılı astım sırasıyla 6-7 yaş için %30.8, %19.3 ve %17.1 ve 13-14 yaş için %21.1, %13.1 ve %11.0 idi. Hışıltı ataklarının ağırlığını belirleyen; 4 ve üstü atak geçirme, haftada 1 gece veya daha fazla uyku bozukluğu ve konuşmayı kısıtlayıcı atak sıklığı sırasıyla 6-7 yaş için %4.2, %6 ve %6.7 ve 13-14 yaş için %3.2, %2.9 ve %6.8 idi.Hayat boyu nezle, son 12 ayda nezle, son 12 ayda rinokonjunktivit ve doktor tanılı alerjik rinit sırasıyla 6-7 yaş için %30.4, %25.7, %11.1 ve %8.3 ve 13-14 yaş için %42.4, %34.6, %16.1 ve %7.8 idi. Günlük aktivitenin orta-ağır düzeyde bozulma sıklığı küçük yaş grubunda %12, büyük yaş grubunda %13.4 idi.Hayat boyu kronik kaşıntılı lezyon, son 12 ayda kronik kaşıntılı lezyon ve doktor tanılı atopik dermatit sırasıyla 6-7 yaş için %9.6, %7.8 ve %2.9, ve 13-14 yaş için %12.0, %7.4 ve %2.8 idi. Küçük yaş grubunda son 12 yada tamamen düzelen kaşıntılı lezyon %5 iken, kaşıntıya bağlı haftada 1 gece veya daha fazla uyku bozukluğu %0.5 idi. Aynı değerler büyük yaş grubunda sırasıyla %4.6 ve %1.4 idi.Her üç alerjik hastalık için ortak risk faktörü ailede alerjik hastalık öyküsü idi.6-7 yaş grubunda alerjik hastalıklar için riski arttıran diğer faktörler; astımda evde rutubet olması, alerjik rinit ve atopik dermatitde ev tipinin gecekondu olması, sigara içiliyor olması idi. Ayrıca riski azaltan faktör alerjik rinitte maddi durumun orta düzeyde olması iken, atopik dermatitte annenin ilkokul mezunu olmasıydı.13-14 yaş grubunda alerjik hastalıklardan alerjik rinitte evde rutubet olması riski arttırırken, babanın eğitim düzeyinin lise-üniversite olması riski azaltıyordu. Atopik dermatitte riski azaltanlar erkek cinsiyet, ailenin maddi durumunun orta seviyede olmasıydı.Her iki yaş grubunda son 12 ayda hışıltı, rinit ve kaşıntı arasındaki ilişki anlamlıydı.Hayat boyu hışıltı, kaşıntı ve rinit bulgularının birarada olma olasılığı; 6-7 yaşta %2.85 , 13-14 yaşta %3.9 idi.Alerjik hastalıkların prevalansları Türkiye'nin diğer bölgelerinden rapor edilen epidemiyolojik çalışmalara göre yüksek bulundu. Alerjik hastalıkların birarada olması ve genetik yatkınlık yüksekti. Şu an için bu sonuçlarla Aydın ilinde alerjik hastalıklara ait sağlık sorunlarına yönelik önlemler alınabileceği gibi, ileride olası etiolojik faktörlerin belirlenmesi için yapılacak çalışmalara da bir basamak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of ISAAC phase 1 study is to identify the frequencies of asthma, allergic rhinitis and atopic dermatitis in children and compare of these results between countries. This study prepared to identify the prevalence of allergic diseases and potential risk factors by using ISAAC phase 1 standard methods in children aged between 6-7 and 13-14.We assessed questionnaire results of 1472 first year and 1537 eighth year primary school students in this cross-sectional study.Ratios of life-time wheezing, wheezing in last 12 months and wheezing diagnosed by a physician were as follow: 30.8%, 19.3%, 17.1% (for children aged 6-7) and 21.1%, 13.1%,11.0%(for children aged 13-14) respectively. Severity of wheezing episodes depends on these conditions: having 4 or more episodes, and having at least one episode in a week which causes sleeping disorder or speaking restrictions. Ratios of these episodes were found as follow: 4.2%, 6%, 6.7% (for children aged 6-7) and 3.2%, 2.9% 6.8%(for children aged 13-14) respectively.Ratios of life-time common cold, common cold in last 12 months , rhino-conjunctivitis in last 12 months and allergic rhinitis diagnosed by a physician were as follow: 30.4%, 25.7%, 11.1% and 8.3%(for children aged 6-7) and 42.4%, 34.6%, 16.1% and 7.8%(for children aged 13-14) respectively. Frequency of daily life impairment (moderate-severe) was 12% in younger group and 13.4% in older group.Ratios of life-time chronic itchy lesion, itchy lesion in last 12 months and atopic dermatitis diagnosed by a physician were as follow: 9.6%, 7.8% and 2.9% (for children aged 6-7) and 12%, 7.4% and 2.8%(for children aged 13-14) respectively. Ratio of itchy lesion which is healed in last 12 months were 5% in younger children group and ratio of having sleeping disorder (at least one time in a week) due to itching was 0.5%. These ratios were 4.6% and 1.4% in older group respectively.Associated risk factor of these three diseases was having an allergic disease in family history.Aggravating factors of allergic diseases in children aged 6-7 were as follow: for asthma; living in a humid home, for allergic rhinitis and atopic dermatitis; living in a squatter house or smoker?s home. Diminishing factors for allergic rhinitis were found as having a mid-range economical status and for atopic dermatitis having a mother graduated from primary school.Aggravating factors of allergic rhinitis in children aged 13-14 were found as living in a humid home, and having a father graduated from a high school or university. Diminishing factors for atopic dermatitis were found as male gender and having mid-ranged economical status.Relationship between wheezing, rhinitis and itching in last 12 months was statically significant.Possibility of life-time wheezing, itching and rhinitis togetherness were 2.85% in children group aged 6-7; and 3.9% in children group aged 13-14.Prevalence of allergic diseases was found higher than other sides of Turkey when compared with other reported epidemiological studies. Also in our study genetic tendency and togetherness of allergic diseases had a high ratio. This study represents a background for preventions for allergic diseases in Aydin and a step for future studies which will intent to find possible etiological factors.