Aydın ilinde bartonella henselae ve bartonella quintana seroprevalansı ve risk faktörlerinin araştırılması
The research of bartonella henselae and bartonella quintana seroprevalance and risk factors in Aydin
- Tez No: 310271
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç ve hipotez: Bartonella henselae, B. quintana bakterileri önemli halk sağlığı sorunlarına neden olmaktadır. Aydın ilinde Bartonella henselae, B. quintana seroprevalansı bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı Bartonella henselae, B. quintana türlerinin erişkinlerde epidemiyolojik özellikleri, seroprevalansı, taşıyıcılığını belirlemek ve risk faktörlerini saptamaktır.Yöntem: Bu çalışma Nisan 2009-Mart 2011 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarında yapılmıştır. Aydın merkez ve ilçe sağlık ocaklarına başvuran 18 yaş üstü 344 erişkinden alınan kan örnekleri IFA yöntemi ile incelenmiştir. Alınan serum örneklerinde Bartonella henselae ve Bartonella quintana IgG antikor pozitifliği araştırılmıştır. Seropozitif saptanan serum örneklerinde PZR ile Bartonella türleri aranmıştır.Bulgular: Serum örneklerinde Bartonella henselae IgG antikoru 1/64 dilüsyonda %6,1, 1/128 dilüsyonda %2,6, 1/256 dilüsyonda %2,6 olarak, Bartonella quintana IgG antikoru 1/64 dilüsyonda %2,0, 1/128 dilüsyonda %0,3, 1/256 dilüsyonda %0,3 olarak saptanmıştır. Bartonella quintana IgG 1/64 dilüsyonda pozitif saptanan 7 örneğin tümünde Bartonella henselae IgG 1/64 ve üzeri dilüsyon pozitif olarak bulundu. Seropozitif olarak saptanan serum örneklerinde PZR yöntemiyle pozitiflik saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim ve hypotesis: Bartonella henselae, B. quintana microorganisms cause important public health problems. The seroprevalance of Bartonella henselae, B. quintana in Aydın is unknown. The purpose of this study was to determine the seroprevalance, epidemiologic characteristics in adults, carriege set and risk factors of Bartonella henselae, B. quintana in Aydın.Method: This study was conducted between April 2009-March 2011 in Laboratory of Department of Medical Microbiology, Adnan Menderes University Faculty of Medicine. The blood samples taken over 344 heathy individuals 18-90 years old from central and district health centers of Aydın. All sera were examined using both the Bartonella henselae IgG and Bartonella quintana IgG ındirect immunofluorescent antibody (IFA) test kits according to the manufacturer?s instructions. And the seropositive serum samples examined for the Bartonella species by PCR.Result: Titers of 1/64, 1/128, 1/256 and 1/512 for IgG antibodies to Bartonella henselae were found 6,1%, 2,6%, 2,6% and 0% of the subjects examined, respectively. This titers for IgG antibodies to Bartonella quintana were found in 2,0%, 0,3%, 0,3% and 0% of the subjects, examined. There was no positivity in PCR.There was statistically significant differences in titers to B.henselae in females, ages 20 and younger group, close contact with cats-dogs, pet owners, story of scracthing by cats and going to urban areas (