Aydın ilinde 6?17 yaş çocuklarda beslenme bozukluğu prevalansı ve risk faktörlerinin saptanması
The prevelance of malnutrition and its risk factors in children aged 6?17 years in aydin city
- Tez No: 310277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. EMRE ÇEÇEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Aydın ili merkezinde 6?17 yaş çocuklarda beslenme bozukluğu sıklığını belirlemek ve riskleri saptamak.GEREÇ ve YÖNTEM: Aydın il merkezinde, çoklu tabakalı örnekleme ile ilköğretim ve liselerin büyüklükleri ve bunların tabaka ağırlıkları belirlenerek rastgele örnek seçim yöntemine göre belirlenen ilköğretim okullarında ve liselerde eğitim gören toplam 940 (%49,5'i kız) öğrenci çalışmaya alındı. Aydın Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nden çalışma izni ve ailelerinden yazılı onam alındı. Öğrencilerin sosyoekonomik bilgileri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumları anket formu ile sorgulandı. Anket formları velileri tarafından dolduruldu. Tüm çocukların boy ve kilo ölçümü aynı çocuk doktoru tarafından yapıldı. Antropometrik ölçümler persentil ve z-skorlarına çevrildi ve beslenme durumu CDC belirteçleriyle değerlendirildi. İstatistiksel analizler için Kolmogorov-Smirnov testi, Mann Whitney U testi ve kikare testi uygulandı.BULGULAR: Düşük kiloluk, zayıflık, kısalık, aşırı kiloluluk, obezite prevalansı sırasıyla %1,7, %2, %2,7, %21,4, %5,2 saptandı. Velilerin düşük eğitim düzeyi, velilerin çalışma durumu ve doğum kilosu malnutrisyon ile ilişkili faktörler olarak bulundu. Çalışma grubunda malnutrisyon hala ciddi bir halk sağlığı problemidir. Çalışmada belirlenen risk faktörleri çocukların beslenme durumunda sosyodemografik faktörlerin etkisini göstermektedir.SONUÇ: Şehrimizde ilköğretim çağı çocuklarında malnutrisyon, bodurluk ve şişmanlık gibi sorunların sıklığı oldukça yüksek olarak saptanmıştır. Okula girişte öğrencilerin büyüme durumları değerlendirilmeli, önleme ve tedavi programlarının geliştirilmesine öncelik verilmelidir.
Özet (Çeviri)
A total of 940 students (boys 459, girls 469) aged between 7 to 17 years, were chosen by using stratified random sampling method from the primary schools and high schools in the city center of Aydın. The permission for the study was taken from the Aydın office of the governor and from the directorship of the national education, also written informed consent was taken from the families. Data concerning socio-economic levels and food consumption using a questionnaire. The questionnaire form was filled by the parents. All the children?s weight and height measurements were performed by the same pediatrician. Anthropometric measurements were transformed into percentiles and z-scores, and nutritional status was evaluated by CDC indicators. Statistical analysis was performed using Kolmogorov-Smirnov test, Mann Whitney U test and chi-square test.RESULTS: The overall prevalences of underweight, wasting, stunting, overweight and obesity were %1,7, %2, %2,7, %21,4, %5,2 respectively. Risk factors associated with malnutrition were: low educational level of parents, work status of parents and birth weight. In the studied population, malnutrition (underweight, wasting, stunting, overweight and obesity) still represent serious public health problems. The risk factors identified in the present study confirm the influence of socio-demographic factors on the nutritional status of children.IN CONCLUSION: In our city, higher prevalences of malnutrition, overweight and obesity are found in the primary school students. Students should be screened for growth at the beginning; implementation of prevention and treatment programmes should be given priority.