İntermitan ekzotropya hastalarında aşırı miyop cam tedavisinin etkilerinin incelenmesi.
The investigation of the effects of overcorrection mines lens in the treatment of intermittent exotropia cases
  1. Tez No: 310294
  2. Yazar: MATİLDA MASAROĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÜRETMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, intermitan ekzotropya olgularında aşırı miyop cam kullanımının primer tedavi seçeneği olarak belirlenmesi ve bu olguların yönetiminde Newcastle Kontrol Skorunun kullanımı değerlendirmektir.Gereç ve yöntem: Bu prospektif çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Şaşılık Birimine başvuran ve intermitan ekzotropya tanısı alan 52 olgu dahil edildi. Olguların yaşı 2 ile 18 arasındaydı. 6 ay ile 24 ay arasında devam eden takip süresince aşırı miyop cam tedavisi (-1.50D?den -4.00D?e kadar) uygulandı. Olguları değerlendirmek için Newcastle Kontrol Skoru (NCS) hesaplandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6 ayda bir görme keskinliği, yakın ve uzak kayma açısı, yakın binoküler görme, AK/A oranı, sikloplejik refraksiyonun ölçüldü. Tüm olgularda rutin oftalmolojik ve şaşılık muyenesi yapıldı. Aşırı miyop cam tedavisinin sonuçları değerlendirilirken, tedavi öncesi NCS ? 5 (Grup 1) olan olgular ile NCS? 4 (Grup 2) olan olgular karşılaştırıldı. Tedavi öncesi skor, tedavi sonrası 6., 12., 18. ve 24. aydaki skorlar ile karşılaştırıldı. İstatistiksel incelemlerde ki- kare, Mann-Whitney U, Wilcoxon ve Kruskal- Wallis testleri kullanıldı.Bulgular: Elli iki olguya (22 erkek ve 30 kadın) aşırı miyop cam tedavisi uygulandı. Tedaviye ortalama başlama yaşı 6.23 ± 2.93 yıl olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the use of overcorrecting minus lenses as a primary treatment option for intermittent exotropia and to evaluate the use of the Newcastle Control Score in the management of intermittent exotropia.Material and Methods: This prospective study included 52 patients with intermittent exotropia who had been followed at Ege University School of Medicine Ophthalmology Clinic Strabismus Unit. Children aged from 2 to 18 years , were prescribed overminus lenses (-1.50 D to -4.00 D) for a period of 6 to 24 months. Children had an assement of Newcastle Control Score (NCS) as part of routine management. Other data collected datas include visual acuity, near and distance alignment with alternating prism cover test, near stereoacuity, AC/A ratio, cycloplegic refraction. All patients underwent routine opthalmological and strasbismological examination before treatment and at every 6 months after the treatment. The results of minus lens therapy with a pretreatment NCS ? 5 (Group 1) were compared with those with a NCS of ? 4 (Group 2). The preintervention scores without minus lenses were then compared with the postintervention scores at 6,12,18 and 24 months. In Group 1, a successful outcome was judged by a reduction of their preintervention score to 4 or less and in Group 2 a successful outcome was judged by any reduction of their preintervention score, as a score of greater than 4 was chosen to suggest the need for surgical intervention. Statistical analysis was conducted using Chi-Square, Mann-Whitney U, Wilcoxon and Kruskal- Wallis tests.Results: There were 52 patients (22 boys and 30 girls) treated with minus lenses. The mean age at the patients was 6.23 ± 2.93 years. The mean pretreament near and distance angles were decreased significant with overcorrecting minus lenses in all control visits (p< 0.05; Wilcoxon test). The mean pretreatment NCS was 4.73 ±1.33 and postreatment NCS at the last control was 1.96 ±1.59 (p=0.001; Wilcoxon test). Improvment in binocular function was noted in 41.6 % of patients at the last control. Stereopsis was increased in 41.6% of patients with myopic overcorrection. In Group 1 (NCS ? 5) 93.54% had improved scores post-treatment, compared with 90.5% in Group 2 (NCS? 4).There was not a sign change in AC/ A ratio over time. Overcorrecting minus lens therapy for intermittent exotropia does not appear to cause myopia.Conclusion: We recommend overcorrecting minus lenses as a primary treatment option for intermittent exotropia. Our data suggest that NCS is a useful method to indicate the success in the control of intermittent exotropia .