Hypericum perforatum (St. John' s wort)' un burkitt lenfoma hücre dizilerinde (Daudi ve Namalwa) sitotoksik, antiproliferatif ve apoptotik etkileri
The cytotoxic, antiproliferative and apoptotic effects of hypericum perforatum (St. John? s wort) on burkitt lymphoma cells (Namalwa and Daudi)
  1. Tez No: 310295
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BİRİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hypericum perforatum L. (St. John's wort) peptik ülser, cilt yanıkları, infeksiyonlar, respiratuar ve inflamatuar hastalıkların tedavisinde geleneksel tıpta yüzyıllardır yaygın olarak kullanılmaktadır. H. perforatum naftodiantronlar; hiperisin ve psödohiperisin, flavonoidler ve floroglusinoller; hiperforin ve adhiperforin olmak üzere çok sayıda biyolojik aktiviteleri saptanmış bileşik içermektedir. Yapılan son çalışmalarda, H. perforatum' un farklı insan kanser hücre dizilerinde antitümöral etkileri kanıtlanmıştır. Bu çalışmada, H. perforatum ekstraktının Burkitt Lenfoma hücreleri (Namalwa ve Daudi) üzerine antiproliferatif, sitotoksik ve apoptotik etkileri araştırılması planlanmıştır.Bu amaçla, H. perforatum ektraktının altı farklı dozu (0,01-0,025-0,05-0,1-0,25-0,5 mg/ml) 24, 48 ve 72 saat süresince hücrelere uygulandı. Tripan mavisi boyama yöntemi ile viabilite, canlı hücreler tarafından tetrazolium tuzunun parçalanmasına dayanan WST-1 testi ile metabolik aktivite değerlendirildi. LDH (laktat dehidrogenaz) salınım testi ile sitotoksisite ve BrdU testi ile hücre proliferasyonu değerlendirildi. Erken apoptozis Annexin V testi ve geç apoptozis Tunel (terminal deoxynucleotidyl transferase-mediated dUDP nick-end labeling) testi ile flouresan mikroskopta incelendi.Tripan mavisi boyama yöntemine göre elde edilen viabilite değerlerinin H.
Özet (Çeviri)
Hypericum perforatum L. (St. John?s wort) is widely used for treatment of pectic ulcers and skin wounds, infections, respiratory and inflammatory diseases in traditional medicine for centuries. Hypericum perforatum contains numerous compounds such as naphthodianthrones hypericin and pseudohypericin, flavonoids, and the phloroglucinols hyperforin and hyperforin with documented biological activity. In recent studies, H. perforatum has been proven to have antitumoral effects on several human cancer cell lines. In this study we aimed to investigate the antiproliferative, cytotoxic and apoptotic effects of H. perforatum extract on human Burkitt Lymphoma cells (Namalwa and Daudi).For this purpose, six different doses of H. perforatum extract (0,01-0,025-0,05-0,1-0,25-0,5 mg/ml) is experimented in cells for 24, 48 and 72 hours. Viability was measured by tripan blue dye exclusion method, metabolic activity was measured by WST-1 assay which analyze the number of viable cells by the cleavage of tetrazolim salts. Cytotoxicity was assessed by LDH (lactate dehydrogenase) release test and cell proliferation was assessed with BrdU test. Early apoptosis was assessed by Annexin V assay and late apoptosis was assessed by tunel (terminal deoxynucleotidyl transferase-mediated dUDP nick-end labeling) assay with fluorescent microscopy.Viability values which are gained according to tripan blue exclusion method, showed that after 72 hours incubation with 0,5 mg/ml concentration of H.