Prostat kanseri moleküler tanısında androjen reseptörü gen mutasyon analizinin yeri ve genotip - fenotip ilişkisi
The place of androgen receptor gene mutation analysis in the molecular diagnosis of prostate cancer and genotype - phenotype relationship
  1. Tez No: 310303
  2. Yazar: FUAT KIZILAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY NAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Üroloji, Genetics, Molecular Medicine, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dünyada farklı ırklarla yapılan çalışmalarda androjen reseptörü CAG tekrar sayısı ile prostat kanseri riski arasındaki ilişkisine dair değişken sonuçlar bulunmuştur. Poliglutamin traktındaki glutamin rezidülerinin (CAG) sayısı ile transkripsiyonel aktivite arasındaki ters ilişkiye bağlı olarak kısa CAG tekrar sayılarının reseptör üzerinde daha yüksek transaktivasyon yapabileceği hipotezine dayanarak literatürdeki yaygın görüş daha kısa CAG tekrar sayısının artmış prostat kanseri riski ile birlikte olduğudur. Ancak literatürde tekrar sayısı ile kanser riski arasında pozitif korelasyon olduğuna, öte yandan ilişki olmadığına işaret eden çalışmalar da mevcuttur. CAG tekrar sayısının her ırk için prostat kanseri tarama ve / veya tanısı için kullanılabilirliği tartışma konusudur. Biz de olguların genomik DNA izolasyonunu yaparak ilgili AR gen polimorfizmlerini belirlemeyi ve prostat kanseri ile ilişkisini ortaya çıkarmayı amaçladık.Yaş, PSA, prostat hacmi, PSA dansitesi (PSA değerinin prostat hacmine oranı) ve AR CAG tekrar sayıları değerlendirilerek iki grup (BPH ve Prostat Ca) arasında karşılaştırdık. CAG tekrar uzunluğu iki grup için benzerdi (BPH grubu için ortalama 21.67 iken prostat kanseri grubu için 21.74). BPH grubunda PSA dansitesi ve androjen reseptörü CAG tekrarı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir negatif ilişki saptadık. Kanser grubunda androjen reseptörü CAG tekrarı ile PSA dansitesi arasında istatistiksel açıdan anlamlı pozitif korelasyon saptadık. Androjen reseptörü CAG tekrar uzunluğu ile PSA arasında pozitif korelasyon olmakla beraber, istatistiksel olarak anlamlı değildi.Kendi ırkımız için ilk olma niteliğindeki bu çalışmada BPH grubu ile prostat kanseri grubu arasında CAG tekrar sayısının anlamlı farklılık göstermemekle beraber, kanser grubunda androjen reseptörü CAG tekrarı ile PSA dansitesi arasında istatistiksel açıdan anlamlı pozitif korelasyon olduğunu saptadık. Çalışmamızın kılavuz olacağı, daha geniş hasta ve kontrol grupları, daha fazla değişken ile planlanacak randomize prospektif çalışmalar ile prostat kanseri tarama ve erken tanısında yeni ufuklar açılabilir.
Özet (Çeviri)
Studies of different races in the world with the androgen receptor CAG repeat number was found variable results regarding the relationship between prostate cancer risk. Inverse relationship between transcriptional activity with the number of glutamine residues in the polyglutamine (CAG) tract, depending on the number of short CAG repeat can do higher receptor transactivation on the hypothesis of a higher common opinion in the literature based on the number of shorter CAG repeat is that with increased prostate cancer risk. However, in the literature there are studies that point to positive correlation between the number of repetitions with the risk of cancer, on the other hand there are studies that point there is no relationship. For each race, the number of CAG repeat for prostate cancer screening and / or for the diagnosis of the availability of the subject of debate. We' ve done the isolation of genomic DNA from patients to identify polymorphisms in the AR gene and prostate cancer and we aimed to reveal the relationship.By evaluating age, PSA, prostate volume, PSA density (PSA value of the rate of prostate volume) and the the number of AR CAG repeat (BPH and prostate Ca) compared between two groups. CAG repeat length for the two groups were similar (average for the group of BPH, the prostate cancer group was 21.67 to 21.74). In the BPH group, between PSA density and the androgen receptor CAG repeat we found a statistically significant negative relationship. In the cancer group with statistically significant positive correlation we found between the androgen receptor CAG repeat and PSA density. A positive correlation was between androgen receptor CAG repeat length and PSA, although not statistically significant.For our own breed which is becoming the first study between the group of BPH and prostate cancer no significant difference between the number of CAG repeat with, suggests that androgen receptor CAG repeat in the cancer group with statistically significant positive correlation between PSA density. Our study will guide, with larger patient and control groups, randomized prospective studies will be planned with more variables and may open new horizons in prostate cancer screening and early detection.