Lomber bölge travmatik kırıklarında sınıflamanın cerrahi karara olan etkisi: Retrospektif çalışma
The effect of classification on surgical decision in traumatic fracture of lumbar spine: Retrospective study
  1. Tez No: 310312
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEDAT ÇAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Giriş: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğine Nisan 2004-Temmuz 2011 tarihleri arasında travmatik lomber vertebra kırığı tanısıyla başvuran ve cerrahi tedavi uygulanan 30 hastanın preoperatif ve postoperatif sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir.Amaç: Travmatik lomber fraktür tanısıyla kliniğimizde opere edilmiş hastaların preop ve postop muayene bulguları ve radyolojik tetkiklerinin incelendiği retrospektif çalışmamızda travmatik lomber fraktürlü hastalara yaklaşım ve tedavi yönetiminde TLICS'in etkinliğini ve güvenirliğini tesbit etmeyi amaçladık.Materyal ve Metod: Nisan 2004-Temmuz 2011 tarihleri arasında lomber vertebra kırığı tanısıyla kliniğimize yatırılıp opere edilen 30 hastanın ameliyat öncesi ve sonrası çekilen lumbosakral lateral grafilerinde lomber lordoz açısı, kamalaşma açısı, lokal kifoz açısı ,saggital indeks ve kompresyon oranı ölçümleri yapıldı.Tüm hastalara kırık seviyesini içine alan bilgisayarlı tomografi ve magnetik rezonans görüntüleri alınarak, medulla basısı değerlendirildi ve kırıklar AO sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Hastalar nörolojik muayene bulgularıyla ASIA sınıflamasına göre derecelendirildi.Hastalar TLICS skorlama sistemine göre 4 puan ; 5 puan ve üzeri olmak üzere 2 gruba ayrıldı.Gruplar arası istatiksel analiz yapıldı.Tartışma: Son yüzyılda katlanarak gelişen sanayi, otomotiv ve inşaat sektörleri yüksek hızlı ulaşım araçları,yüksek binalar ve yüksek travma enerjili kazaları beraberinde getirmiştir.Yüksek enerjili multitravmalarda omurga yaralanma riski yüksektir. Bir çok torakolomber ve lomber patlama fraktürlü nörolojik intakt hastalar konservatif şekilde tedavi edilebilmektedir. Spinal instabilite ve nörolojik bozuklukların varlığı uygun cerrahi yaklaşımın belirlenerek operasyonla tedaviyi gerektirmektedir.Spinal fraktür yüzyıllar boyu farklı yöntemler ile tedavi edilmekte ama ilerleyen teknolojik ve tıbbi gelişmeye rağmen hastaya yaklaşım ve tedavi yönetiminde hala bazı sorulara cevap aranmaktadır. Omurga yaralanması olan hastalarda tedavi kararları nörolojik durumun tam değerlendirmesini ve spinal instabilitenin varlığının tanımlanmasını gerektirmektedir.Ama torakolomber fraktürlü hastaya yaklaşım ve tedavi yönetimini belirlemede uluslararası kabul edilmiş bir sınıflama sistemi yoktur.Sonuç: Tez araştırmamızda saptadığımız verilerle TLİCS skorlama sisteminin kolay bir şekilde klinik uygulama içerisine yerleştirilebildiğini ve eğitimde değerli bir araç olduğunu belirtmek isteriz.2005 yılında Vaccaro tarafından yayınlanan Torakolomber Yaralanma sınıflaması ve şiddet skorlamasının (TLICS) hastaya yaklaşım ve tedavi yönetiminde etkili şekilde kullanılabileceğini düşünmekteyiz.Literatürde TLİCS diğer Torakolomber sınıflama sistemleri ile karşılaştırıldığında klinik tedavi önerisi ve sakatlık sınıflandırması için güvenilir ve geçerli sonuçlar vermektedir. Bu tezin yapılma amacı torakolomber yaralanmalı hastalara yaklaşım ve tedavi modeliteleri için en güvenilir ve uygulanabilir sınıflama sistemine ulaşılabilme yolunda bilgi birikimine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Entrance: The preoperative and postoperative results of 30 patients with diagnosis of traumatic fracture of lumber spine admitted to Neurosurgery Department of Faculty of Medicine of Ege Univercity from april 2004 to July 2011 and underwent to surgical treatment was evaluted retrospectively.Objective: In our retrospective study we aimed to identify the efficacy and reliability of TLICS in managment of approach and treatment of patients operated with diagnosis of traumatic lumbar fracture examined preoperative and postoperative examination and radiological findings.Material & Method: 30 patients with diagnosis of traumatic fracture of lumber spine admitted to our clinic from april 2004 to July 2011 and underwent to surgical treatment taken lateral radiographs of the lumbosacral region before and after surgery for performed measurements of the angle of lomber lordosis, wedging angle, local kyphosis angle, sagittal index and compression ratio. All patients were performed computed tomography and magnetic resonance images taking the level of fracture, the medulla compression were evaluated and fractures classified according to the AO classification. The patients were classified to the ASIA classification after neurological examination. The patients divided into two groups from 4 points and 5 points and above according to scoring system of TLICS. The statistical analysis was performed between groups.Discussion: Growing exponentially in the last century the industrial, automotive and construction sectors led to high-speed transport equipment, high-rise buildings and high-energy trauma accidents. The risk of spinal injury in high-energy multiple trauma is verry high. Some of toracolomber and lomber burst fractures patients with intact neurological status can be treated conservatively. Te presence of spinal instability and neurological dissorders should be treated surgically with determining the appropriate surgical approach. For centuries the spinal fractures treated with various methods but despite of technological and medical development still seeks answers to some questions in approach to patients managment and treatment. Treatment decisions in spinal injury patients needs full assessment of neurological status and identification of the spinal instability presence. But there is no accepted international classiciation system for determining of managment in approach and treatment of patients with toracolomber fracture.Results: In this thesis research we would like state that our data we found the TLICS scoring system can be fited into clinnical practice very easy and can be a valuable tool in education. We think the Thoracolomber Injury Classification and Severity Score (TLICS) published by Vaccaro in 2005 used effectively in the managment of approach and treatment. Compared with another toracolomber classifications in literature TLICS is provides a reliable and valid results for the classification of proposal treatment and disability. The aim of this thesis to contribute to accumulation of knowledge in access road to reliable and valid classification system for the approach and treatment patterns in patients with toracolomber injury.