Fonksiyonel kabızlığı olan olgularda depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Depression, anxiety and life quality in children with functional constipation
- Tez No: 310313
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ KANSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ: Fonksiyonel kabızlık, çok sayıda etyolojik faktöre bağlı, çocuklarda görülen dışkılama ve kolonik motilite bozukluğunun en sık nedenidir. Büyük çocuklarda kabızlık nedenlerinin %95'ini oluşturur. Bu olgularda barsağın yapısı ve innervasyonu normaldir. Fonksiyonel kabızlık nedenleri arasında yer alan depresyon ve anksiyete önemli bir yere sahiptir.AMAÇ: Fonksiyonel kabızlık nedeniyle başvuran hastalarda depresyon ile anksiyete sıklığını araştırmak, yaşam kalitesini değerlendirmek amaçlanmıştır.MATERYAL METOD: Pediatrik Gastroenteroloji polikliniği ve Hasta Çocuk polikliniğine başvuran hastalardan ailelerden gönüllü onam alındıktan sonra fonksiyonel kabızlığı olan 40 olgu ve sağlıklı 40 olgu çalışmaya alındı. Kabızlığın saptanması için olgulara Roma 3 kabızlık formu dolduruldu. Olgularda depresyon ve anksiyete varlığı ile yaşam kalitesininin değerlendirilmesi amacıyla Sürekli Kaygı Envanteri, Çocuklar için Depresyon Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, STAI Anksiyete Ölçeği ve Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği tüm olgulara doldurtuldu.SONUÇLAR: Kabız grupta depresif bulguların daha fazla olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Functional constipation that has a variable etiology, is the most frequent defecation and colon motility disorder in children. 95% of the constipation cases are functional constipation. In these patients the structure and innervation of the intestine are normal. Depression and anxiety are important causes of functional constipation.AIM: In our study, we aimed to investigate the frequency of depression, anxiety and evaluate the quality of living in children with functional constipation.MATERIAL - METHOD: 40 healthy children and 40 children with functional constipation who were admitted to our Pediatrics and Pediatric Gastroenterology Outpatient Clinics were involved in this study. In order to confirm functional constipation, all of the children were asked the Roma 3 Criteria form. For the evaluation of depression, anxiety and quality of life, the children were given Children Depression Inventory, Beck Depression Inventory, Anxiety Inventory, STAI Anxiety Inventory and Life Quality for Children Inventory.RESULTS: Depressive findings and anxiety were more frequent in children with functional constipation and the results were statistically significant.