Sağ ventrikül çıkış yolu rekonstrüksiyonu uygulanan fallot tetralojili olgularda ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Assessment of ventricular function after right ventricular outflow tract reconstruction in patients with tetralogy of fallot
- Tez No: 310311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞİT ERTÜRK LEVENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Fallot tetralojisi (FT) tam onarımı için transannüler yama (TAP) kullanılan olgular ile kapaklı kondüit olarak heterogreft (Contegra®) kullanılan olguların ventrikül fonksiyonlarının yeni ekokardiyografik parametreler kullanılarak karşılaştırılması ve pulmoner yetersizlik derecesi ile ventrikül fonksiyonları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, aynı merkezde opere olmuş ve izlemde olan, ameliyatın üzerinden en az 6 ay geçmiş 1-18 yaş arası çocuklar dahil edlidi. Pulmoner kapak yokluğu, pulmoner atrezili FT, komplet AVSD ile birlikte FT tanılı hastalar ve redo vakalar çalışma dışı bırakıldı. TAP uygulanan 41 olgu ve Contegra kullanılan 23 olgu ile sağlıklı 40 çocukta, konvansiyonel ekokardiyografinin yanında pulsed dalga doku doppler ekokardiyografik yöntem kullanıldı.Bulgular: TAP (6.26±3.35 yıl), Contegra (6.19±3.81 yıl) ve kontrol (6.11±3.46 yıl) grupları arasında yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi açısından farklılık yoktu (p>0.05). TAP grubundakilerin ortalama operasyon yaşı 31.24±20.1 ay iken, Contegra grubundakilerin 40.70±30.4 ay idi (p>0.05). Postoperatif izlem süreleri TAP grubunda 43.98±30.2 ay, Contegra grubunda ise 33.70±20.4 ay idi (p>0.05). Her iki grupta da RVFAC ve RVEF düşük, RVEDVI artmış saptandı ve iki grup arasında bu değişkenler bakımından fark yoktu. TAPSE z skoru TAP grubunda -1.97±1.36, Contegra grubunda ise -2.07±0.88 bulundu (p: 0.728). Kontrol grubunda ise TAPSE z skoru -0.39±1.13 ölçüldü ve 3 grup arasında fark anlamlı idi (p0.05). Kontrol grubu ile birlikte yapılan analizde, opere FT'li olgularda saptanan S', E', A', ET, IVV ve IVA'daki azalma ile IVRT, IVCT ve MPI''daki artış istatistiksel anlamlı bulundu. Her iki hasta grubunda da PY derecesi ile IVA ve MPI' arasında anlamlı ilişki saptandı. Ayrıca TAPSE z skoru ile RV IVA ve MPI' arasında anlamlı korelasyon vardı.Sonuç: FT'li hastaların ventrikül fonksiyonlarının değerlendirmesinde TAPSE, MPI' ve IVA oldukça yararlı ölçümlerdir. Contegra kullanılan hastalarda PY derecesi ve sıklığı, transanüler yama uygulananlara göre daha düşük olsa da izlem süremiz kısa olup iki grup arasında ventrikül fonksiyonları açısından belirgin farklılık saptanmamıştır. FT'li olgularda, RV üzerindeki hemodinamik yük ile yaşam boyu gereken cerrahi müdahale sayısını en aza indirmek arasındaki denge çok iyi gözetilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate ventricular function of patients with Tetralogy of Fallot (TOF) who were undergone complete repair with transannular patch (TAP) or Contegra® as a valved conduit by using new echocardiographic methods and to determine the effect of pulmonary regurgitation (PR) on ventricular function.Methods: Children with varying age between 1 and 18 years who were operated for TOF at a single center at least six months ago were enrolled for the study. Patients diagnosed as absent pulmonary valve, TOF with pulmonary atresia, TOF with complete AVSD and ones with history of reoperation were excluded. Conventional and tissue doppler echocardiography were used to evaluate healthy subjects (n=40), patients with TAP (n=41) and Contegra (n=23).Results: There was no difference between TAP (6.26±3.35 years), Contegra (6.19±3.81 years) and control (6.11±3.46 years) groups with respect to age, gender and body mass index. Mean age at operation was 31.24±20.1 months in TAP group, and 40.70±30.4 months in Contegra group (p>0.05). Postoperative follow-up periods were 43.98±30.2 months and 33.70±20.4 months, respectively (p>0.05). RVFAC and RVEF were decreased and RVEDVI was increased in both groups. TAPSE z score was calculated -1.97±1.36 in patients with TAP, and -2.07±0.88 in patients with Contegra (p: 0.728).