Aralık matris oyunlar ve çözümleri
Interval matrix games and their solutions
- Tez No: 310331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ALİ DÜZCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada öncelikle iki kişilik sıfır toplamlı sonlu oyunlar incelenmiş ve temel tanım ve teoremler verilmiştir. Aralık tanımı ve aralıklar ile ilgili temel aritmetikişlemler ifade edilmiş ayrıca aralık karşılaştırması için bir sıralama bağıntısı tanımlanmıştır. Getirilerin aralık değerli olduğu aralık matris oyunlar tanımlanmış ve aralık matris oyunların çözümleri incelenmiştir. Denge noktası olan aralık matris oyunlarda çözüm bir örnek yardımıyla gösterilmiş, denge noktası olmayan aralık matris oyunlar için iki çözüm yöntemi verilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly two person zero-sum games are examined and fundamental definitions and theorems are given. Definition of interval and basic arithmetic operations about intervals are expressed also an order relation for comparing intervalsis defined. Interval matrix games in which payoffs are intervals are defined and solutions of interval matrix games are examined. Solution of interval matrix games which have an equilibrium point is presented with the help of an example,two solution methods for matrix games without an equilibrium point are given and obtained solutions are compared.