Aralık matris oyunların çözümleri
Solutions of interval matrix games
  1. Tez No: 365547
  2. Yazar: BİRGÜL AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ALİ DÜZCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, öncelikle iki kişilik sıfır toplamlı sonlu oyunlar diğer bir deyişle matris oyunlar incelenmiş, temel tanım ve teoremler verilmiştir. Ayrıca matris oyunların çözümleri araştırılmıştır. Aralık tanımı ve aralıklarla ilgili temel aritmetik işlemler ifade edilmiş, aralık karşılaştırması için bir sıralama bağıntısı tanımlanmıştır. Daha sonra matris oyunlar aralık matris oyunlara genelleştirilmiştir. Aralık matris oyunlar ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiş, 2xn aralık matris oyunların çözümleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly two person zero-sum games, in other words matrix games are examined, fundamental definitions and theorems are given. Also solutions of matrix games are investigated. Interval definition and basic arithmetic operations about intervals are expressed and an order relation for comparing interval is defined. Then matrix games are generalized interval matrix games. Fundamental definitions and theorems about interval matrix games are given, solutions of 2xn interval matrix games are examined.