Dynamic power supply design for varying envelope signals using envelope tracking method
Değişken zarf sinyalleri için zarf takip metodunu kullanan dinamik güç kaynağı tasarımı
  1. Tez No: 310369
  2. Yazar: MUHLİS KENAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Cağdaş iletişim sistemlerinde, daha yüksek veri hızlarına olan talep sürekli olarak artmaktadır. Daha yüksek veri hızları, kısıtlı bant genişliğinde, saniyedeki sembol sayısını arttırmak için daha fazla genlik kiplemesine ihtiyaç duyarlar. Genlik kiplemesine sahip taşıyıcıları, doğrusal güç yükselteçleri kullanılarak yükseltmek gerekir. Bu güç yükselteçler doğrusallık açısından iyi başarım gösterseler de, yalnızca en yüksek güçte gönderim yaptıklarında verimlidirler. Fakat, çağdaş iletişim sinyalleri yüksek tepeden ortalamaya güç oranına sahiptirler ve bir güç yükseltecin en yüksek güçte gönderme ihtimali çok düşüktür. Sonuç olarak, verimlilikler son derece düşük seviyelere düşmüştür ve bu problem ısı ve daha düşük batarya süresi sorunlarına neden olmaktadır. Biz bu tezde dinamik güç kaynaklarının sabit olmayan genliğe sahip sinyallerde nasıl başarım gösterdiklerini inceledik. Dinamik bir güç kaynağı tasarladık ve bu güç kaynağıyla çalışan iki güç yükselteci, sabit gerilimle çalışan yine aynı iki güç yükselteciyle verimlilik artışını gözlemlemek maksadıyla için karşılaştırdık. Amacımız ilave doğrusalsızlığa sebep olmadan verimliliği arttırmaktı. Her iki güç yükselteç için de tatmin edici sonuçlar aldık.
Özet (Çeviri)
In modern communication systems, demand for higher data-rate is consistently growing. Higher data-rate within a limited bandwidth tends to require more amplitude modulation (AM) to increase number of symbols per second. Amplitude modulated carriers should be amplified using linear power amplifiers (PAs). Although, linear PAs have good performance in terms of linearity, they are efficient only when they transmit at maximum power. However, modern communication signals have high peak-to-average-power ratio (PAPR), therefore probability of a PA transmitting at maximum power is low. As a conclusion, efficiencies are degraded to alarmingly low values and the problem translates to heat and shorter battery life issues. In this thesis, we investigate how dynamic power supplies (DPS) perform for non-constant envelope RF signals. We have designed a DPS and used it to test efficiency enhancement of two PAs compared to the same PAs operating with constant supply. Our aim was to obtain efficiency increase compared to constant supply case without introducing extra non-linearity. We have obtained satisfying results for both amplifiers.