Ağır metal gideriminde anyonik polimerik hidrojellerin kullanımının incelenmesi
Examining the removal of heavy metals by using polymeric hydrogels
  1. Tez No: 310376
  2. Yazar: ZEYCAN BOYUNEĞMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ŞÖLENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada akrilamid momomeri (AAm) ile birlikte yardımcı monomer 2- akrilamido-2-metil-1-propansülfonik asit (AMPS) kullanılarak, kimyasal çapraz bağlı polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve yüzeye soğurum özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çapraz bağlı polimerler sulu çözeltide serbest radikalik polimerleşme tepkimesiyle hazırlanmıştır. Polimerizasyon işlemlerinde çapraz bağlayıcı olarak N,N-metilenbisakrilamid (MBA), hızlandırıcı olarak tetrametilendiamin (TEMED), başlatıcı olarak potasyumpersülfat (KPS) ve seyreltici olarak ise polietilenglikol 4000 (PEG 4000) kullanılmıştır.AAm ve MEA monomerlerinin yapısal karakterizasyonu Fourier Transform İnfrared Spektroskopisi (FT-IR) ve 1H-NMR ile yapılmıştır. PAAm ve PMEA polimerlerine 25 oC' de dinamik şişme testleri uygulanmıştır. Şişme kinetiği ile ilgili parametreler, şişme çalışmaları verileri kullanılarak hesaplanmıştır.Çapraz bağlı polimerlerin ve anyonik hidrojellerin adsorpsiyon özelliklerini araştırmak için bakır çözeltisi kullanılmıştır. Bakır çözeltisinin başlangıç derişimi, pH, adsorban dozajı, sıcaklık etkileri incelenmiştir. Yalancı birinci ve ikinci mertebe denklemler kullanılarak kinetik veriler ve sabitler belirlenmiştir. Ayrıca Langmuir ve Freundlich adosorpsiyon izoterm modelleri deneysel izotermleri tanımlamak için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to perform the synthesis and characterization of chemically crosslinked polymers by using acrylamide (AAm) and 2-acrylamido-2- methyl-1-propanesulfonic acid (AMPS) as monomers. The chemically crosslinked AAm/AMPS polymers were prepared by free radical polymerization in aqueous solution. N,N-methylenbisacrylamide (MBA), tetramethylendiamine (TEMED), potasiumpersulfate (KPS) and polyethylenglicol 4000 (PEG 4000) were used as crosslinker, accelerator, initiator and diluent respectively in the polimerization processes.The surface characterization of both AAm and MEA monomers was performed by using the FT-IR and H-NMR technique. Dynamic swelling tests were applied to chemically crosslinked PAAm and PMEA polymers at 25 oC for swelling characterization. Swelling kinetics parameters were calculated by using the results of swelling studies.Cu+2 solutions were used to investigate the adsorption properties of the crosslinked polymers and anionic hydrogels. The effects of the initial pH value, adsorbent dosage, temperature and the initial concentration of Cu(II) in the solution on the adsorption capacity of these materials were investigated. The pseudo-first and pseudo-second orders were used to evaluate the kinetic data and the constants were determined. Furthermore, Langmuir, Freundlich adsorption models were applied to describe the experimental isotherms.