Türkiye'de kent içi toplu taşıma sistemlerinde hizmet düzeyinin belirlenmesi için bir yöntem geliştirilmesi
Development of a method for determining the level of service of urban public transport systems in turkey
  1. Tez No: 310377
  2. Yazar: HASAN BARIŞ BARUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Artan rekabet koşulları nedeniyle, sanayi ürünlerinde olduğu gibi hizmet sektöründe de kalitenin önemi artmıştır. Herhangi bir hizmetin kalitesinin belirlenmesi, ölçülmesi somut bir değer olmadığı için oldukça zordur. Hizmet kalitesini anlamak, anlatmak ve ölçmek için sayısal olarak ifade edilebilir bulgular oldukça azdır. Hizmet kalitesini ölçmek için birçok metot uygulanmaktadır. Algılamalar soyut kavramlardır. Bu nedenle sayısallaştırılmadan değerlendirmek imkânsızdır. Düşünceler ve fikirler ancak sayısallaştırılıp somutlaştırılarak sonuca ulaşılabilir.Toplu taşıma sistemlerinde sunulan hizmet kalitesini ölçmek için birçok yöntem geliştirilmiştir. Gelişmiş ülkelerde toplu taşıma insanlar tarafından çok fazla tercih edilmemektedir. Gelir düzeyinin ve dolayısıyla araç sahipliğinin yüksek olduğu yerlerde toplu taşımanın kullanımı oldukça azdır. İnsanların özel araç yerine toplu taşımayı seçmesi için ölçüm yapılmalı ve kalite çalışmaları yürütülmelidir. Tercih edilebilirliğin başlıca şartı kalitedir. Toplu taşıma ulaşım sistemlerinde hizmet kalitesini sağlamanın başlıca yolu rahat, hızlı, düzenli, ekonomik, güvenli bir yolculuğun gerçekleştirilmesi ile mümkündür. Hizmet Kalitesi, toplu taşıma performansını ve yolcu anlayışını yansıtmaktadır. Performansı tanımlamak için, bu algılamalara karşılık gelen yolculuğun standartları tespit edilmelidir. Değerlendirmeler hem kalite ve yolculuk standartlarına göre, hem de performansa göre yapılmalıdır.Bu çalışmada öncelikle toplu taşıma sistemlerinden hizmet almış bireylerin algıladıkları ulaşım hizmeti kalitesi TRCP100, EN13816 ve TS-EN15140 standartlarına göre incelenmiştir. Hem yöntemin geliştirilmesi, hem de örnek uygulama için Antalya ili örnek çalışma bölgesi seçilmiştir. Antalya'da geniş kapsamlı anketler uygulanmıştır. Buna göre Toplu taşıma sistemlerinin hizmet kalitesini ölçmek amacı ile ülkemiz için uygun bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to increasing competition conditions, the importance of quality in the services sector has increased just as it has with industrial products. It is quite difficult to determine and measure the quality of any service since it is not a material value. There are so few findings that can be expressed numerically in order to understand, tell and measure service quality. Several methods are applied for measuring service quality. Perceptions are abstract concepts. Therefore, it is not possible to assess without being quantified. A result can be reached only when thoughts and ideas are quantified and materialized.Several methods have been developed in order to measure the service quality offered in public transportation systems. Public transportation is not a preferred choice in developed countries. The use of public transportation is quite low in places where income level, and thus possessing a vehicle, is high. For the purpose of making people choose public transportation instead of using their private vehicles, measurements should be made and quality studies need to be performed. The main condition for preferability is quality. The primary way to ensure service quality in public transportation systems is possible by realizing a comfortable, fast, neat, economical and reliable trip. Service quality reflects public transportation performance and passenger approach. In order to define performance, the standards of the trip that correspond to these perceptions should be determined. Assessments need to be done both on quality and trip standards and performance.In this study, primarily commuters? perceptions of the quality of the public transportation service were examined according to TRCP100, EN13816 and TS-EN15140 standards. The city of Antalya was selected as the sample study region for both method development and pilot application. Comprehensive surveys were made in Antalya. Accordingly, a suitable method was developed for our country in order to measure the quality of public transportation systems.