Doğal zeolitlerin modifiye edilmesiyle elde edilen anyonik reçinelerin sulardaki bazı metal iyonlarının gideriminde kullanımı
Removal of metal ions in water with anionic resins obtained from modification of natural zeolites
- Tez No: 304914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL KARADURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Doğal zeolitler yüksek iyon değiştirme kapasiteleri ve moleküler elek özelliklerinden dolayı ayırma ve saflaştırma işlemlerinde adsorban olarak yaygın olarak kullanılırlar. Bu çalışmada Türkiye'de ve Dünya'da bol bulunan klinoptilolit türündeki doğal zeolitin ve HCl ve NaCl ile modifiye edilmiş biçimlerinin ağır metal adsorpsiyonundaki performansları, belirli pH değerlerinde ve belirli sürelerde incelenmiştir. Elde edilen modifiye klinoptilolit numunelerinin XRD, FT-IR ve SEM analiz sonuçları değerlendirilmiştir.HCl ile modifiye edilen örneğin ağır metal adsorpsiyon kapasitesinin arttığı belirlenmiştir. NaCl ile modifiye edilen örnekte bir iyileşme görülse de çok fazla değildir. SEM ve XRD sonuçları modifikasyonun gerçekleştirildiğini doğrulamaktadır. pH=5.5 değerinde uygulanabilir bir iyileştirme ile ağır metal adsorpsiyonu için bir adsorban elde edildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Due to their high cation-exchange capacity and the molecular sieve properties, natural zeolites have been widely used as adsorbents in separation and puri ? cation processes. In this work, heavy metal adsorption performances of modified forms of natural clinoptilolite with NaCl and HCl examined under specific pH and certain time which is an abundant type of zeolite. XRD, SEM and FT-IR analysis of modified clinoptilolite samples evaluated.Increase of Heavy metal adsorption capacity of HCl modified sample was determined. Although there is an improvement with NaCl modified sample but not much. SEM and XRD results confirm the modification is performed. That can be said an adsorbent for heavy metal adsorption obtained with a feasible improvement at pH 5.5.