Oluşturulmakta olan Türk yeşil bina değerlendirme sisteminin malzeme kategorisi için breeam ve leed örneklerinin incelenmesi
Evaluating breeam and leed?s building material credits in order to form a roadmap for Turkish green building assessment system
- Tez No: 310455
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZERRİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yeşil bina değerlendirme sistemleri, Türkiye'de son birkaç yılda gündeme gelmeye başlamış, hızla gelişmekte olan bir piyasaya sahip bir konudur. Şu anda Türkiye'nin yerel bir değerlendirme sistemi yoktur ve bina sahipleri, yabancı sistemleri kullanarak binalarını sertifikalandırmayı tercih etmektedirler. Değerlendirme sistemlerinin bilinirliğinin artması, yerel bir değerlendirme sisteminin ihtiyacının farkına varılmasını beraberinde getirmiştir. Bu doğrultuda ÇEDBİK, bir Türk yeşil bina değerlendirme sisteminin oluşturulması için çalışmalara başlamıştır.Ülkeler, kendi değerlendirme sistemlerini geliştirirken tecrübeli olan diğer sistemlerden yararlanırlar. Pek çok ülkenin yeşil bina konseyi mevcut sistemleri inceleyip kendi yerel durumlarına adapte etmeyi tercih eder. ÇEDBİK de benzer bir yöntemle BRE Global-ÇEDBİK ortak adaptasyon çalışması ile BREEAM'i Türkiye koşullarına göre adapte ederek ulusal bir yeşil bina değerlendirme sistemi yaratmak hedeflenmektedir.Bu çalışma, bahsi geçtiği üzere henüz oluşturulma aşamasında olan yerel bir değerlendirme sisteminin malzeme kategorisinde ele alınması gereken konuları belirlemeyi, bu konuların puanlamaya tabi tutulabilmesi için referans gösterilecek mevcut yasal dokümanları incelemeyi, eksik dokümanlara dikkat çekmeyi hedeflemektedir. Özellikle malzeme konusunun seçilme sebebi, yapı malzemelerinin binanın yaşam döngüsüne, hatta binanın inşa edilmesinden önceki zaman periyodlarına yayılan bir çevresel etki yaratmasıdır.Bu inceleme çalışması için yalnızca BREEAM değil, LEED de kaynak olarak kullanılmıştır. Her iki sistemin malzeme kategorileri altında yer alan kredilerin yanısıra, yapı malzemeleriyle ilişkili olduğu düşünülen fakat farklı kategorilerde bulunan kriterler de incelenmiştir.Çalışmanın sonunda, incelenen her iki sistemin güçlü ve zayıf yanları, BREEAM adaptasyonu ile sınırlı kalındığı takdirde Türk yeşil bina değerlendirme sisteminin malzeme kategorisinde oluşacak eksiklikler belirtilerek, konuyla ilgili alınabilecek önlemler önerilmiştir. Bu öneriler yapılırken, Türkiye'nin konularla ilgili mevcut yasal altyapısı göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Green building assessment systems have been a hot topic in the Turkish building market for some years now. Currently, Turkey does not have a green building assessment system and building owners prefer to have their buildings assessed using well-known systems foreign systems. Increasing knowledge of these systems conduced to the awareness of the need for a local green building system, which Turkish Green Building Association (CEDBIK) has started to work on.Countries, when forming their own system, usually take advantage of the expertise of experienced systems such as LEED or BREEAM. Most of the green building councils prefer the adaption of these systems. CEDBIK, choosing to do so, is planning to create a national green building assessment system by adapting BREEAM for Turkey.This dissertation aims to define the topics about sustainable building materials that an assessment system should address, explore the necessary legal documents and points out the shortcoming of Turkish legal basis. The reason that the research focuses on building materials is because of the massive environmental effects of materials throughout the life cycle of a building.The dissertation does not only studies BREEAM, but also LEED. The outcomes of the study are the presentation of the strength and weaknesses of both systems, the deficiencies that the Turkish assessment system will have if it will be only a BREEAM adaptation and the measure that can be taken to achieve forming a more comprehensive system regarding Turkey?s state-of-art market, technology and legal conditions.